Druhý odhad mírně snížil stále vysoký růst ekonomiky

Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 0,9 %, což znamená zrychlení o tři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,8 %. V obou případech však statistika zaznamenala revizi směrem dolů o jednu desetinu procentního bodu.

Negativní revizi napovídaly už průběžné měsíční statistiky, které neodpovídaly tak vysokému růstu ekonomiky. I tak lze stále hovořit o solidním růstu tuzemské ekonomiky. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %.

Největším tahounem tuzemské ekonomiky zůstávají investice (meziročně vyšší o 10,1 %), zatímco růst spotřeby domácnosti mírně zpomalil (2,2 %). Rychlejšímu růstu však nejvíce napomáhá nižší negativní příspěvek zahraničního obchodu ve srovnání s předchozími kvartály. Růst vývozu zboží a služeb mírně zrychlil, zatímco dovoz naopak mírně zpomalil. Nemalou měrou se na současném růstu ekonomiky podílela i spotřeba vládních institucí, která vzrostla v celoročním vyjádření nejrychleji od roku 2003. Podstatným negativním faktorem byla opět výrazně záporná změna zásob, za kterou pravděpodobně stojí dokončování výroby a investic z roku minulého, kdy firmy nestíhaly realizovat všechny zakázky.

Ze sektorového hlediska se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nejlépe vedlo opět stavebnictví (7,9 %), které vzrostlo nejrychleji od roku 2004. Úspěšné čtvrtletí zaznamenal také sektor IT (7,1 %). Zpracovatelský průmysl, jakožto největší sektor tuzemské ekonomiky, vzrostl pouze o 2,6 %. Právě v průmyslu je nejvíce viditelný nedostatek volných zaměstnanců na trhu práce, k čemuž se navíc přidaly problémy s klesající poptávkou po automobilech a regulatorními obtížemi.

Největší nárůst zaznamenaly investice do výpočetní techniky, strojů a zařízení (meziročně o 13,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2010). To reflektuje zoufalou snahu firem zvyšovat produktivitu práce, která vykompenzuje nedostatečnou nabídku volných zaměstnanců na trhu práce. Více než desetiprocentním tempem rostly i investice do budov a obydlí. Silnou investiční aktivitu v závěru minulého roku podpořila nutnost dočerpání dílčí alokace finančních prostředků z fondů EU.

V každém případě lze současný růst stále považovat za solidní. Česká ekonomika dosáhla na začátku minulého roku vrcholu svého hospodářského cyklu a začala postupně zpomalovat. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky 2,7 % a pro rok příští ještě o dvě desetiny nižší tempo.

 

Datum vytvoření: Pátek, 1. Březen 2019

Obchodní válka 3.0. – co čekat v tomto týdnu?

Obchodní válka mezi Čínou a USA je v plném proudu. Na konci uplynulého týdne nejprve Čína...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Inflace dodává ECB argument k akci

V ECB v tento čas nejspíše vrcholí práce na přípravě podzimního překvapení, jehož cílem má být...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance