Přejít k hlavnímu obsahu
Druhý odhad mírně snížil stále vysoký růst ekonomiky
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 0,9 %, což znamená zrychlení o tři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,8 %. V obou případech však statistika zaznamenala revizi směrem dolů o jednu desetinu procentního bodu.

Negativní revizi napovídaly už průběžné měsíční statistiky, které neodpovídaly tak vysokému růstu ekonomiky. I tak lze stále hovořit o solidním růstu tuzemské ekonomiky. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %.

Největším tahounem tuzemské ekonomiky zůstávají investice (meziročně vyšší o 10,1 %), zatímco růst spotřeby domácnosti mírně zpomalil (2,2 %). Rychlejšímu růstu však nejvíce napomáhá nižší negativní příspěvek zahraničního obchodu ve srovnání s předchozími kvartály. Růst vývozu zboží a služeb mírně zrychlil, zatímco dovoz naopak mírně zpomalil. Nemalou měrou se na současném růstu ekonomiky podílela i spotřeba vládních institucí, která vzrostla v celoročním vyjádření nejrychleji od roku 2003. Podstatným negativním faktorem byla opět výrazně záporná změna zásob, za kterou pravděpodobně stojí dokončování výroby a investic z roku minulého, kdy firmy nestíhaly realizovat všechny zakázky.

Ze sektorového hlediska se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nejlépe vedlo opět stavebnictví (7,9 %), které vzrostlo nejrychleji od roku 2004. Úspěšné čtvrtletí zaznamenal také sektor IT (7,1 %). Zpracovatelský průmysl, jakožto největší sektor tuzemské ekonomiky, vzrostl pouze o 2,6 %. Právě v průmyslu je nejvíce viditelný nedostatek volných zaměstnanců na trhu práce, k čemuž se navíc přidaly problémy s klesající poptávkou po automobilech a regulatorními obtížemi.

Největší nárůst zaznamenaly investice do výpočetní techniky, strojů a zařízení (meziročně o 13,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2010). To reflektuje zoufalou snahu firem zvyšovat produktivitu práce, která vykompenzuje nedostatečnou nabídku volných zaměstnanců na trhu práce. Více než desetiprocentním tempem rostly i investice do budov a obydlí. Silnou investiční aktivitu v závěru minulého roku podpořila nutnost dočerpání dílčí alokace finančních prostředků z fondů EU.

V každém případě lze současný růst stále považovat za solidní. Česká ekonomika dosáhla na začátku minulého roku vrcholu svého hospodářského cyklu a začala postupně zpomalovat. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky 2,7 % a pro rok příští ještě o dvě desetiny nižší tempo.

 

Datum vytvoření: 01/03/2019

Finweek sk

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte