

Americká ekonomika zažívá jedno z nejdelších období růstu ve své moderní historii. V letošním roce vzrostla největší ekonomika světa přibližně o 3 procenta, a to především díky nízkým úrokovým sazbám a daňovým škrtům, které jsou financovány z deficitu. Analytici se shodují, že za dobrou kondicí ekonomiky stojí ekonomický cyklus a střednědobé následky opatření Baracka Obamy.
Přes pokračující růst se objevují obavy z přehřátí a čeká se, že FED zvýší v prosinci znovu úrokové sazby. Meziroční růst v roce 2020 by měl poklesnout na zhruba 2 procenta a za několik let by podle některých ekonomů mohla vstoupit do recese.
Frank Sportolari, prezident Americké obchodní komory řekl, že prezident Trump je velmi pragmatický a chce splnit své sliby i za cenu toho, že by musel hledat kompromisy s demokraty. Očekává se, že americký prezident bude spolupracovat s demokraty na novém návrhu zákona o infrastruktuře, který je momentálně v Kongresu. Odhaduje se, že by mohl tento zákon zvýšit růst HDP v roce 2020 o 0,2 %.
Jednání však komplikuje politická situace. Demokraté zřejmě nebudou podporovat zákony, které by mohly v roce 2020 zvýšit pravděpodobnost opětovného zvolení Trumpa. Demokraté mohou také ukončit republikánské naděje na zrušení Obamacare, což by mělo značný dopad na výdaje.
Trump navrhl před dvěma týdny, že by se pro střední třídu mohla snížit daň o 10 %. Pokud demokraté částečně nezruší daňové škrty nebo neprosadí novou daň na vyšší příjmové skupiny, budou muset být další výdaje financovány z deficitu.
Zdroj: DW.com



