„U nás i ve světě bude rok 2019 ve znamení postupujícího podzimu v hospodářském cyklu. Volatilitu na finančních trzích a obavy z geopolitických rizik budou živit obchodní války USA se světem, Brexit, těžko udržitelné veřejné finance v Itálii, parlamentní volby v Řecku i volby do Evropského parlamentu,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Podle předpovědí zpomalí globální ekonomika v roce 2019 na 4,0% růst HDP, v eurozóně pak na 1,8 %. V Česku pak očekávají ekonomové Deloitte zpomalení růstu HDP na 2,2 %. To se ale výrazně na trhu práce neprojeví. Nezaměstnanost zůstane nízká a růst mezd bude jen o něco pomalejší než loni. Rok 2019 bude čtvrtým v řadě, kdy mzdy porostou rychleji než produktivita práce.
„Mzdová inflace bývá předchůdcem růstu spotřebitelských cen. K inflaci ve spotřebitelských cenách přispěje také růst cen potravin kvůli loňské nízké úrodě a zdražení energií na začátku tohoto roku. Inflace by se měla po celý rok 2019 pohybovat nad dvěma procenty a zůstane v tolerančním pásmu ČNB,“ dodává David Marek.
Vyhlídka zpomalujícího růstu ekonomiky a inflace v mezích inflačního cíle dává prostor k oddechu měnové politiky. Na začátku roku Česká národní banka nejspíše ještě jednou zvýší úrokové sazby, po zbytek roku by ale mohly sazby zůstat stabilní.
Ve fiskální oblasti se projeví celá řada opatření přijatých v roce 2018, od růstu platů ve veřejném sektoru, přes valorizaci penzí až po zavedení slev na jízdné pro studenty a seniory. Výsledkem by měl být pokles přebytku vládního sektoru v roce 2019 na 0,8 % HDP. Dluh vládního sektoru by měl v roce 2019 opět klesnout, a to oproti loňsku o 2,4 procentního bodu na 28,9 % HDP.
Rok 2019 se podle analýzy Deloitte ponese v duchu nervozity ohledně zpomalování růstu ekonomiky. Ačkoli je to v hospodářském cyklu běžná situace, naplněním některých geopolitických rizik by zpomalení globální ekonomiky mohlo být citelnější.