Meziměsíčně poklesly zejména ceny koksu a rafinovaných výrobků. Dále zaznamenaly pokles ceny chemických látek, naopak ceny v sektoru potravinářských výrobků a tabáku zůstaly beze změny. Meziročně pak k inflaci nejvíce přispěly ceny kovů a kovodělných výrobku, ceny těžby a dobývání či ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny energií zaznamenaly meziroční nárůst o 4,2 %, což je dáno výrazným nárůstem ceny elektřiny a dalších energií na globálních trzích. S růstem ekonomiky roste i spotřeba energií, která je typická pro pozdější fázi hospodářského cyklu. V průměru ceny průmyslníků meziročně vzrostly o 2,0 %.
Ceny průmyslových výrobců v listopadu dosáhly svého vrcholu, když rostly nejrychleji od ledna 2012. V prosinci pak započaly zpomalování, které reflektuje slabší výkon tuzemské ekonomiky a pokles ceny ropy na globálních trzích. Nicméně vyšší inflace v průmyslovém odvětví patrně přetrvá i v tomto roce. Hlavním důvodem je nejen slabší koruna, ale i růst cen materiálů a energií. Pro tento rok tak očekáváme, že průměrný meziroční růst průmyslových cen dosáhne 2,2 %.
Tuzemské stavebnictví je tento rok ve výborné kondici, což se nadále promítá i do prudkého růstu cen stavebních prací, které zaznamenávají nejrychlejší růst od roku 2008. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v průměru za rok 2018 o 3,5 %. Tento vývoj bude dále pokračovat minimálně i v první polovině tohoto roku.
Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,2 %, ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 % a ceny tržních služeb poklesly o 0,4 %. Meziročně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 3,4 %, ceny stavebních prací o 4,1 % a tržních služeb o 2,2 %.
Zdroj: Raiffeisenbank