Od tohoto businessu však začínají banky z Wall Street ustupovat. JPMorgan v letech 2008 až 2015 vzrostlo portfolio zemědělských úvěrů o 76 procent na 1,1 miliardy dolarů.
Celkový dluh zemědělských podniků v USA letos dosáhl 427 miliard dolarů, což je narůst o téměř 100 miliard dolarů za posledních 10 let. Za poslední 3 roky ale portfolio zemědělských úvěrů 30 největších bank v zemi pokleslo o 3,9 miliardy dolarů.
Ústup od půjček zemědělských podniků přichází v důsledku jejich klesajících příjmů, které nutí některé z nich k bankrotu či k předčasnému odchodu do důchodu. Vývoz zemědělských produktů jsou ovlivněny cly, která na ně uvalily Čína a Mexiko v reakci na cla USA. Ztráty z obchodních válek výrazně namáhají zemědělskou ekonomiku.
Průzkumy ukazují, že poptávka po zemědělských úvěrech roste zejména mezi producenty obilí a sójových bobů na Středozápadě. Méně úvěrových možností může ohrozit přežití řady zemědělských podniků.
Mnoho menších, regionálních bank je více závislých na zemědělském sektoru než velké celonárodní banky, které mají mnoho dalších možností, komu půjčit. Některé menší banky se proto obrátily na federální vládu a využily program ministerstva zemědělství USA, který zaručuje až 95 % úvěru a má podpořit venkovským a regionálním bankám půjčovat zemědělcům s vyšším rizikem.
Zdroj: Reuters.com