Přejít k hlavnímu obsahu
Banky z Wall Street se připravují na dosažení dluhového stropu v USA
Jednání o zvýšení dluhového stropu americké vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů (asi 680 bilionů korun) zamrzla na mrtvém bodě. Jeho dosažení nastane zřejmě na počátku června. Banky na Wall Street a další instituce se připravují na případné dopady.
wall street

V případě dosažení dluhové stropu přestane být americká vláda schopná hradit své závazky. Finanční průmysl se na podobnou krizi připravoval již několikrát, nicméně podle vysokých představitelů z amerických bank nebyla nikdy debata o dluhovém stropu znepokojivější.

Americké vládní dluhopisy jsou jedním ze základních instrumentů globálního finančního systému. I pro analytiky je velmi těžké dohlédnou všech škod, které by nesplácení vládních závazků Spojených států napáchalo.

Manažeři velkých bank a investičních společností předpokládají masivní volatilitu na akciových, dluhových a dalších trzích. Byla by velmi narušena možnost obchodovat s vládními cennými papíry na sekundárním trhu.

Finančníci z Wall Street varují, že problémy na tomto trhu by se rychle rozšířily na další – derivátový, hypoteční a komoditní trh. Stalo by se tak z důvodu, že při těchto obchodech jsou státní dluhopisy používány jako zajištění. Při jejich zpochybnění ze strany investorů by mohly protistrany vyžadovat nahrazení dluhopisů jiným zajištěním.

I krátké překročení dluhového limitu by mohlo vést k prudkému nárůstu úrokových sazeb a propadu cen akcií. Velmi pravděpodobně by zamrzly trhy krátkodobého financování, na což zase upozorňují analytici z ratingové agentury Moody’s.

Banky, makléři a obchodní platformy se připravují na narušení trhu státních dluhopisů a také na širší volatilitu. Především se jedná o zajištění dostatečné likvidity a prověřování možného dopadu na smlouvy s klienty.

Asociace odvětví cenných papírů a finančních trhů (SIFMA) zvažuje několik scénářů. Ten pravděpodobnější vychází z toho, že ministerstvo financí získá čas na splacení dluhopisů. Tedy v praxi by to znamenalo pouze opoždění se s platbou. Podle tohoto scénáře by trh pokračoval nadále v relativně stabilním fungování.

V tom nejčernějším scénáři se čeká, že vláda nesplatí jistinu ani kupón a nebude ani prodlužovat splatnost. To by znamenalo, že by se již s takovými dluhopisy nedalo obchodovat. Otázkou zůstává, jak by se k takové situaci postavil FED.

Zdroj: Reuters

Datum vytvoření: 23/05/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák