V případě dosažení dluhové stropu přestane být americká vláda schopná hradit své závazky. Finanční průmysl se na podobnou krizi připravoval již několikrát, nicméně podle vysokých představitelů z amerických bank nebyla nikdy debata o dluhovém stropu znepokojivější.
Americké vládní dluhopisy jsou jedním ze základních instrumentů globálního finančního systému. I pro analytiky je velmi těžké dohlédnou všech škod, které by nesplácení vládních závazků Spojených států napáchalo.
Manažeři velkých bank a investičních společností předpokládají masivní volatilitu na akciových, dluhových a dalších trzích. Byla by velmi narušena možnost obchodovat s vládními cennými papíry na sekundárním trhu.
Finančníci z Wall Street varují, že problémy na tomto trhu by se rychle rozšířily na další – derivátový, hypoteční a komoditní trh. Stalo by se tak z důvodu, že při těchto obchodech jsou státní dluhopisy používány jako zajištění. Při jejich zpochybnění ze strany investorů by mohly protistrany vyžadovat nahrazení dluhopisů jiným zajištěním.
I krátké překročení dluhového limitu by mohlo vést k prudkému nárůstu úrokových sazeb a propadu cen akcií. Velmi pravděpodobně by zamrzly trhy krátkodobého financování, na což zase upozorňují analytici z ratingové agentury Moody’s.
Banky, makléři a obchodní platformy se připravují na narušení trhu státních dluhopisů a také na širší volatilitu. Především se jedná o zajištění dostatečné likvidity a prověřování možného dopadu na smlouvy s klienty.
Asociace odvětví cenných papírů a finančních trhů (SIFMA) zvažuje několik scénářů. Ten pravděpodobnější vychází z toho, že ministerstvo financí získá čas na splacení dluhopisů. Tedy v praxi by to znamenalo pouze opoždění se s platbou. Podle tohoto scénáře by trh pokračoval nadále v relativně stabilním fungování.
V tom nejčernějším scénáři se čeká, že vláda nesplatí jistinu ani kupón a nebude ani prodlužovat splatnost. To by znamenalo, že by se již s takovými dluhopisy nedalo obchodovat. Otázkou zůstává, jak by se k takové situaci postavil FED.
Zdroj: Reuters