Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika srpen – pokračuje čilá úvěrová aktivita
Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu srpna o 0,7 % (+65,1 miliardy korun) na konečných 9 114,9 miliardy korun. Hlavním zdrojem růstu tentokrát byly úvěrové obchody jak s klienty (+1,3 % meziměsíčně), tak na mezibankovním trhu (+1,0 % meziměsíčně). V meziročním srovnání je celková suma aktiv bankovního trhu vyšší o 5,9 %.
bank stats

Vklady v srpnu vykázaly poklidný vývoj, jaký jsme již delší dobu neviděli. Jejich celkový objem meziměsíčně vzrostl o pouhých 0,2 % (+10,6 miliardy korun), a dosáhl tak hodnoty 6 143,5 miliardy korun. Hlavní příčinou je netypický klid na vkladových účtech vládních institucí, jejichž objem se meziměsíčně snížil jen o 11,2 miliardy korun. Naproti tomu vklady nefinančních podniků v srpnu přidaly 1,4 % (+17,6 miliardy korun.), a v meziročním srovnání tak udržely vysoké tempo růstu 9,1 %.

Vklady obyvatelstva také vzrostly, i když pomaleji než v předchozím měsíci (+0,3 % meziměsíčně), a oproti srpnu 2020 jsou vyšší již o 10,6 %. V systému tak nadále zůstává vysoký objem tzv. nad-vkladů a zatím to nevypadá, že by se měl snižovat. Oproti trendu předcovidových let bylo v průběhu pandemie v souhrnu naspořeno o zhruba 413 miliard korun více, z toho 122 miliard korun ve firemním sektoru a 188 miliard korun na účtech obyvatelstva.

Úvěrová aktivita zůstala v srpnu nebývale čilá. K celkovému objemu 3 815,7 miliardy korun bylo v srpnu přidáno 1,3 % (+49,8 miliardy korun) a meziroční tempo růstu díky tomu zrychlilo na 6,4 %.  Oproti vkladům se v úvěrech vládní instituce i v srpnu činily. Navýšily čerpaný objem o 19,2 % meziměsíčně, což představuje 0,5 pb z meziměsíčního růstu celkových úvěrů. Sektor nefinančních podniků nadále připisuje objemy z nově čerpaných úvěrů v předchozím období a vzrostl v celkových úvěrech v průběhu srpna o 1,1 % (+12,3 miliardy korun.). 

V nových úvěrech firmy v srpnu načerpaly 42,0 miliardy korun, což je jistě mnohem méně než červencových 67 miliardy korun, ale i tak se jedná o jeden z nejlepších srpnových výsledků. Úvěry obyvatelstvu v celkovém objemu vzrostly o 1,0 % meziměsíčně (+18,7 miliardy korun) a v meziročním srovnání dosáhly tempa růstu 9,2 %. V nově poskytnutých úvěrech opět dominují hypotéky s 35 miliard korun, což je na srpen mimořádný výsledek. 

V součtu bylo od počátku roku poskytnuto již 270 miliard korun v čistě nových hypotékách (bez refinancovaných úvěrů), a to je již nyní více než celoroční objemy minulých let. Také spotřebitelské úvěry vykazují oživení, když jich bylo od počátku roku poskytnuto lehce nad 60 miliard korun. Je tedy velmi pravděpodobné, že se po útlumu v loňském roce jejich celoroční objem vrátí na předcovidovou úroveň.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 05/10/2021

 

linkedin

Komentáře komentáře
Nálada v české ekonomice na bodu mrazu Důvodem o trochu lepší – i když stále přece jen negativní – nálady je třeba vidě... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Hrozí české ekonomice měnová krize? Pravdou je, že tuzemskou ekonomiku sužuje řada významných makroekonomických nero... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB ponechává sazby stabilní a výrazně přepisuje prognózu Pravděpodobně proto, že ČNB opět zkrátila horizont měnové politiky do původních ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš