Objem vkladů se v dubnu zvýšil o 3,3 % meziměsíčně, což v nominálním vyjádření představuje úctyhodných 158 mld. Kč. V meziročním srovnání tím vyskočilo aktuální tempo růstu na 11,4 %. Tři čtvrtiny nárůstu si připsaly vklady termínované a jejich podíl na celkových vkladech se tak zvýšil na 28,3 %. Takového poměru dosahovaly naposled na podzim roku 2015. Z hlediska segmentové analýzy největší porci získaly vládní instituce. Objem jejich vkladů se zvýšil o 9,5 % meziměsíčně. I z přiloženého grafu je patrné, jak významně narostl podíl vkladů vládních institucí. Zatímco v dubnu loňského roku tvořily necelých 9 % celkových vkladů, v letošním roce jejich podíl již přesáhl 12 %.
Tempo růstu úvěrů bankovního sektoru mírně zrychlilo na
0,5 % meziměsíčně, a to především zásluhou úvěrů dlouhodobých
(+0,6 % meziměsíčně). V meziročním srovnání pak celkové úvěry udržují stabilní tempo růstu 6,2 %. Dubnové navýšení si mezi sebe poměrně spravedlivě rozdělily segmenty nefinančních podniků (+7,4 mld. Kč) a obyvatelstva (+8,0 mld. Kč). V rámci retailových úvěrů se dařilo hypotékám, které udržely tempo růstu předchozího měsíce (+0,5 % meziměsíčně), i spotřebitelským úvěrům, které zrychlily své tempo růstu na 0,9 % meziměsíčně.
Z hlediska nových obchodů přinesl duben slabší výsledky. Ve spotřebitelských úvěrech bylo poskytnuto o 240 mil. Kč méně nežli v březnu a objem celkových nových hypoték včetně refinancovaných úvěrů se v dubnu snížil o 4,7 % meziměsíčně (-1,0 mld. Kč). Avšak čistě nové hypotéky udržely totožný objem jako v předchozím měsíci 12,8 mld. Kč.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank