Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika červen – úvěrům se nadále daří
Bilanční suma bankovního sektoru vzrostla v průběhu června o 0,9 % a uzavřela první pololetí na hodnotě 10 631 miliard korun, což je o 6 % více než v červnu minulého roku. Hlavním tahounem růstu byly aktivity na mezibankovním trhu, když vklady a úvěry u centrálních bank a jiných úvěrových institucí přidaly více než 56 miliard korun m/m. Vzrostl i objem dluhových cenných papírů v držení bank, a to o 31 miliard korun m/m.
Stats

Celkový objem vkladů se v červnu zvýšil o 0,9 % na konečnou hodnotu 7 277 miliard korun. V meziročním srovnání tempo růstu opět zpomalilo, a to na 6,5 %. Červnový růst zásadně ovlivnil segment vládních institucí, které navýšily své vklady o 97 miliard korun. Bez tohoto vlivu by celkové vklady meziměsíčně poklesly o 0,6 %.

U nefinančních podniků jsme v červnu zaznamenali standardní pokles v souvislosti s odvodem daní z příjmů za minulý rok. Snížení zůstatků na jejich vkladech dosáhlo více než 37 miliard korun. Na účtech obyvatelstva naopak opět přibylo více než v předchozím měsíci, a to téměř 20 miliard korun. Zdá se, že sklon k úsporám domácnosti zatím neopouští. Zatímco v prvním pololetí loňského roku obyvatelstvo přidalo ke svým úsporám lehce přes 103 miliard korun v letošním roce to bylo téměř 146 miliard korun.

Celkový objem úvěrů se po květnové stagnaci v červnu zvýšil o 0,6 % na konečných
4 460 miliard korun. Meziroční tempo růstu se díky tomu vrátilo na 6,0 %. První pololetí letošního roku přeje nové produkci úvěrů. Ve firemním sektoru bylo od počátku roku poskytnuto téměř 271 miliard korun čistě nových úvěrů, což je o 5,4 % více než v loňském roce. Nominální hodnota nové úvěrové produkce je půl na půl rozdělena mezi úvěry korunové (+4,1 % r/r) a eurové (+ 6,6 % r/r). Poptávka po spotřebitelských úvěrech zůstává stabilně vysoká, a to i přesto, že průměrná úroková sazba nových obchodů se stále pohybuje nad hranicí 9 %. V prvním pololetí bylo poskytnuto 67 miliard korun nových spotřebitelských úvěrů, což je o 34 % více než vloni.

Také poptávka po hypotékách nabírá na intenzitě. Její oživení ve druhém čtvrtletí, kterému významně pomohlo postupné snižování úrokových sazeb, vedlo k nárůstu dosavadní letošní produkce nových hypoték o více než 56 % ve srovnání s rokem 2023. Podobně jako u spotřebitelských úvěrů je nutné i u hypoték upozornit na vzrůstající objemy úvěrů zahrnutých v kategorii Ostatní nová ujednání. Od počátku roku bylo v této kategorii evidováno téměř 96 miliard korun, což je o 71 % více než vloni. Tento vývoj může indikovat například zvýšenou potřebu změnit splátkový kalendář, ale také jen refixaci úrokové sazby.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 01/08/2024

linkedin

Komentáře komentáře
ECB otáčí kormidlo: Od vysoké inflace ke slabému růstu Jinak řečeno, stále větší část Rady guvernérů je přesvědčena o udržitelnosti des... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká harmonizovaná inflace na trojce Tak jako ta národní v posledních měsících narůstá s tím, jak zafungoval srovnáva... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Německo čekají předčasné volby již v únoru. A novou vládu mizerná ekonomika Podobně jako v USA bude zásadním tématem voleb ekonomika. Na rozdíl od americké ... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko