Celkové vklady opět mírně zrychlily tempo růstu a jejich objem se v průběhu března zvýšil o 2,1 % na konečných 5 895 miliard korun. Je ovšem třeba zdůraznit, že dvě třetiny tohoto navýšení zajistily vklady vládních institucí (+13,0 % meziměsíčně). Naopak objem vkladů nefinančních podniků mírně poklesl o 0,5 % meziměsíčně, a i vklady obyvatelstva zmírnily své tempo růstu na 0,8 % meziměsíčně. Zdá se, že trend rychlého růstu vkladů má svůj vrchol za sebou a vývoj úspor se bude vracet do normálu. To se odráží i v meziročním srovnání, kdy tempa růstu firemních i retailových vkladů lehce zpomalila. Přesto v sektoru zůstává značný objem úspor, které by mohly po úplném uvolnění restrikcí podpořit domácí spotřebu.
Celkový objem úvěrů v březnu vzrostl o 3,3 % meziměsíčně a dosáhl hodnoty 3 761 miliard korun. Podobně jako u vkladů, sehrály výraznou roli vládní instituce, které v březnu více než ztrojnásobily dosavadní objem vkladů čerpaných na bankovním trhu. Firemní úvěry lehce zpomalily tempo růstu na 0,3 % meziměsíčně, avšak z hlediska nových úvěrových obchodů pro ně byl březen opět mimořádně úspěšným měsícem, neboť v jeho průběhu bylo poskytnuto 52,8 miliardy korun nových úvěrů. V meziročním srovnání firemní úvěry vykazují pokles o 2,4 %.
Co nadále překvapuje je vývoj hypoték, jejichž objem pokračuje v nebývale silném růstu. V březnu byl poskytnut vůbec rekordní objem čistě nových hypotečních úvěrů, a to 37,4 miliardy korun. V souhrnu bylo za první čtvrtletí letošního roku načerpáno téměř 86 miliard korun nových hypotečních úvěrů, což je o 55,3 % více než v loňském roce. Zároveň s tím roste i objem refinancovaných hypoték a hypoték spadajících do kategorie ostatní nová ujednání, což znamená změnu podmínek poskytnutého úvěru. Z toho všeho lze usuzovat, že klienti se snaží využít stále velmi nízkou hladinu úrokových sazeb dříve, než dojde k jejímu očekávanému zvýšení. Také spotřebitelské úvěry zaznamenaly oživení poptávky s objemem nově poskytnutých úvěrů blízko 8 miliard korun a jejich celkový objem byl na konci března o 1,4 % vyšší než v loňském roce.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank