Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB šlape na plyn. Sazby jdou dolů o 50 bazických bodů
Česká národní banka dnes v souladu s naším očekáváním snížila základní repo sazbu o 50bps na 6,25 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady, jeden člen preferoval pokles o 75bps. Centrální banka se tak po prosincovém snížení sazeb o 25 bps rozhodla dále postupovat s větší razancí.

Rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makro prognózu. Ta oproti listopadu počítá s viditelně slabším růstem ekonomiky v tomto roce (+0,6 % vs. 1,2 %) a také v příštím (+2,4 % vs. 2,8 %). Obavy o razantní lednové přecenění se evidentně nenaplnily – podle ČNB činila lednová meziroční inflace 3,0 %. 

Do konce roku by měla inflace setrvat v horní polovině tolerančního pásma. Výhled na kurz koruny pro tento rok nedoznal žádné změny (24,6 EUR/CZK), v příštím roce došlo k lehké korekci směrem nahoru (24,30 EUR/CZK). S těmito předpoklady je dle prognózy konzistentní strmý pokles sazeb, především v první půli letošního roku. Na jeho konci prognóza očekává 3M PRIBOR na 2,9 %, výrazně níže oproti listopadové prognóze (3,5 %).

Guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci zopakoval, že i tentokrát očekává bankovní rada, že se úrokové sazby budou nacházet nad úrovněmi, které implikuje nová prognóza. Dle guvernéra bude ČNB nadále postupovat opatrně, neboť i v tomto roce převažují spíše pro-inflační rizika – zejména pomalejší odeznívání vyšších inflačních očekávání nebo vyšší než očekávaná setrvačnost cen služeb. Zároveň však guvernér zdůraznil, že naplnění těchto rizik by sice udrželo inflaci nad 2% cílem, nemělo by však narušit setrvalou desinflační trajektorii jako takovou.

V nejbližších měsících se dle nás stane razantnější snižování sazeb o 50 bps novým normálem. Svižné uvolnění měnové politiky by mělo zajistit, aby ČNB nezůstala – v prostředí setrvale nižší inflace – za křivkou, resp. nežádoucím způsobem tlumila ekonomickou aktivitu v momentě, kdy dochází ke křehkému oživení. Na konci letošního roku počítáme s úrokovou sazbou na úrovni 4 %, tržní sázky na pokles ke 3 % nám přijdou nadále přehnané.

Koruna na dnešní rozhodnutí ČNB reaguje oslabením nad úroveň 25,10 EUR/CZK. Předpokládáme, že tuzemská měna zůstane pod tlakem i v nejbližších měsících – zatímco ČNB půjde se sazbami svižně dolů, ECB a Fed začnou cyklus uvolňování měnové politiky až v polovině roku. Následně počítáme se stabilizací úrokového diferenciálu, díky čemuž postupně odezní primární prodejní tlaky a koruna může pomýšlet na návrat k pozvolnému trendovému posilování.
 

Datum vytvoření: 08/02/2024
Dominik Rusinko, - analytik ČSOB

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Česká „nároková“ ekonomika, aneb každý natahuje ruku Pondělní protesty zemědělců zase připomněly, jak mohutně jsou na dotacích závisl... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš