Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika loni klesla o 0,4 procenta
Tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku dle předběžného odhadu zveřejněného ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,2 %, zatímco v předešlém čtvrtletí poklesla o 0,6 %.

Z meziročního pohledu pak zmírnila svůj propad na 0,2 % (oproti -0,8 % v předešlém čtvrtletí). Vývoj byl v souladu s konsensem analytiků dle Reuters. Za celý loňský rok poklesl HDP o 0,4 %. Pro letošní rok se odhady prozatím revidují směrem dolů a očekává se relativně utlumený růst kolem 1 %. 

Zveřejněný předběžný odhad prozatím nespecifikuje detaily vývoje HDP, statistický úřad pouze uvedl, že mezičtvrtletní růst HDP byl ovlivněn pozitivně zahraniční poptávkou a také spotřebou domácností. Dařilo se také zpracovatelskému průmyslu. V meziročním srovnání převážil negativní vliv tvorby hrubého kapitálu nad růstem zahraniční poptávky.

Vývoj tuzemské ekonomiky v závěru roku byl nakonec mírně příznivější, jelikož některé dřívější odhady naznačovaly jen stagnaci ekonomiky poté, co v předešlém čtvrtletí poklesla o 0,6 %. Tuzemské ekonomice se však nedaří nastartovat rychlejší růst a jako jediná v EU se ještě nedostala na předpandemickou úroveň HDP z posledního čtvrtletí roku 2019 a ve 4q23 zaostává o 1,4 %. Za tím stojí několik faktorů, tím nejvýznamnějším je výrazný propad spotřeby domácností, který je ve srovnání s ostatními zeměmi EU překvapivě silný a jde na vrub silnému propadu reálných příjmů domácností. Mohou zde však hrát roli i další efekty, například nákupy domácností v zahraničí či přechod do šedé ekonomiky. 

Za celý loňský rok skončila tuzemská ekonomika v mírném propadu o 0,4 % a nenaplnila tak očekávání postupného oživování. Přitom bez silného vlivu automobilového sektoru, který táhl celý průmysl, by byl pokles ekonomiky přesáhl 1 %. Odhady pro letošní rok zároveň příliš optimisticky také nevyznívají a vesměs se přehodnocují směrem dolů. Nedávno zveřejněná prognóza ministerstva financí čeká pro letošní rok růst ekonomiky o 1,2 % (oproti listopadovému 1,9 %), a na trhu přibývá odhadů čekající růst pod 1 %. To je zejména spojeno se slabším vývojem v zahraničí, automobilový sektor již letos nebude mít kapacitu růst tak rychlým tempem a nejistotu přináší opět zvyšující se problémy v dodavatelských řetězcích. 

Nicméně ani spotřeba domácností se na základě dosavadních indikátorů nebude zotavovat tak rychle, jak se předpokládalo. Na domácnosti bude stále doléhat růst životních nákladů posledních dvou let a mírný růst reálných mezd, který je pro letošní rok předpokládán, tak patrně nebude dostatečný impulz pro nastartování dynamičtější spotřeby. Proti růstově pak bude působit i konsolidační balíček a celkově tak růst tuzemské ekonomiky zůstane v letošním roce poměrně slabý.

Čísla tak skončila v souladu s očekáváním analytiků a nepatrně nad odhad poslední prognózy ministerstva financí (starší odhad ČNB: +0,1 qoq/ -0,1 % yoy), rizika vývoje pro letošní rok však zůstávají zvýšená a z dnešního pohledu by tak byl úspěch, kdyby růst ekonomiky v letošním roce překonal 1 %. 

Datum vytvoření: 30/01/2024
Jakub Seidler, - hlavní ekonom ČBA

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB si dává přestávku Předpokládám, že jde o přestávku, nikoliv konec politiky uvolňování měnové polit... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Ekonomika ani v červnu zatím nehlásí potíže s americkými cly Celkový indikátor důvěry podnikatelů sice lehce poklesl (o 1 bod na úroveň 100),... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku Zároveň je třeba dodat, že odhadovaná trajektorie úrokových sazeb vysílá lehce j... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák