Přejít k hlavnímu obsahu
Průzkum Ušetřeno.cz: Dvě třetiny Čechů mají spořicí účty jako investici
Dvě třetiny Čechů využívají spořicí účty především jako investiční nástroj, od kterého si slibují lepší zhodnocení svých peněz oproti běžnému účtu. Takové výsledky přinesl nedávný průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz mezi 662 respondenty.

Z průzkumu také vyplynulo, že 66 % lidí si na spořicí účet ukládá peníze pravidelně, nejčastěji částku od 700 do 1000 Kč. Za největší výhodu tohoto typu účtu jeho majitelé považují možnost rychle převést peníze ze spořicího na běžný účet, více než polovině z nich celý proces zabere jen několik minut. Právě rychlost převodu peněz byla pro 47 % dotázaných zásadním faktorem při volbě banky vhodné k založení spořicího účtu.

Několikaminutový finanční převod však neplatí pro všechny majitele spořicích účtů. Průzkum ukázal, že 25 % respondentů musí vyčkat i několik hodin a 16 % se dokonce peněz převedených ze svého spořicího na běžný účet dočká až po několika dnech.

Přestože úroky na spořicích účtech dlouhodobě nepřekonávají inflaci, je stále výhodnější mít peníze uložené na spořicím účtu, než je nechávat spát na běžném. To si podle průzkumu uvědomují dvě třetiny majitelů spořicích účtů.

Při volbě konkrétního spořicího účtu hraje vedle rychlosti převedení peněz podstatnou roli také to, že účet není spojen s žádnými poplatky, což uvedlo 39 % účastníků průzkumu. 35 % respondentů zase vybírá spořicí účet podle nejlepšího zhodnocení. „Je velmi správné zohlednit při výběru spořicího účtu úročení a současně i poplatky. Mohlo by se totiž stát, že poplatek za připsání peněz bude vyšší než částka, o níž se peníze zhodnotí,“ uvádí Lukáš Kaňok, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Průzkum také ukázal, že 52 % respondentů si spoří na konkrétní věc nebo službu, například na vybavení domácnosti, na dovolenou anebo na koupi automobilu. Naopak 47 % si pouze přeje ukládat své peníze stranou na horší časy.

Mít vše takzvaně pod jednou střechou Čechům v oblasti spoření stále vyhovuje – dvě třetiny z nich vlastní jeden spořicí účet, který mají vedený u stejné banky jako svůj běžný účet. Pokud se rozhodnou založit si spořicí účet jinde, jak potvrdilo 35 % respondentů, činí tak nejčastěji kvůli vyšší úrokové sazbě anebo nabídce lepších podmínek. „Tomuto chování spotřebitelů napomáhá i aktuální situace na trhu, která je podpořena reklamními kampaněmi a chutí bank získávat nové zákazníky. Například pokud spotřebitel objeví nabídku 3% úroku, zatímco jeho banka mu nabízí jen 0,7 %, má dobrý důvod k celkové kontrole toho, co bance platí,“ dodává Lukáš Kaňok.

Pokud jde o znalosti a orientaci ve spořicích účtech, jejich majitelé většinou znají částku, díky které mohou mít úročení nejvýhodnější, jak potvrdilo
61 % respondentů. Na druhou stranu například pojem automatické dorovnání účtů, případně automatický převod, Čechům známý rozhodně není - 74 % dotázaných netuší, zda jejich banka tuto funkci umožňuje.
Z 25 % respondentů, kteří o této funkci u své banky vědí, ji však využívá pouze třetina.

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz byl proveden v období 27. 5. – 3. 6. 2019 na vzorku 662 respondentů z celé České republiky.

 

Datum vytvoření: 18/06/2019

Open Banking

Komentáře komentáře
Inflace v únoru dál zvolňuje, jsme na cíli a můžeme ještě níž Odchylka inflace oproti únorové prognóze ČNB se tak opět mírně rozšířila z 0,7 p... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ECB míří k červnovému snížení sazeb ECB zůstává nadále pevně zakotvena v módu závislosti na příchozích datech. Ta za... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Reálná mzda se za poslední dva roky propadla o 11 % Žádná mzdová inflace či mzdová spirála se loni nekonala, protože vysokou inflaci... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek