Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika leden – jen pomalý rozjezd
Celkový objem aktiv bankovního sektoru v prvním měsíci roku 2024 dosáhl 10 394 miliardy korun, což je o 4,6 % více než na konci loňského roku. Za typickým nárůstem na počátku roku stojí úvěry a jiné pohledávky za centrálními bankami a úvěrovými institucemi (+440 miliardy korun m/m). V meziročním srovnání dosahuje tempo růstu bilanční sumy hodnoty 7,7 %.
bank stats

Celkové vklady vzrostly v lednu o 5,6 % na konečných 7 077 miliardy korun. K tomuto růstu přispěly hlavní měrou vládní instituce, které již tradičně v lednu vrátily na své účty v prosinci vyvedenou částku a ještě něco navíc. Jejich vklady vzrostly o více než 37 % m/m (+269 miliardy korun m/m). Také nefinanční podniky a domácnosti navýšily své úspory, a to o 2,6 % m/m resp. 1,3 % m/m. Na vývoji nad-vkladů, které sledujeme od počátku pandemie Covid-19, je patrné, že spoření nadále vyhrává nad spotřebou. Jejich objem opět razantně vzrostl a poprvé překročil hranici 500 miliardy korun. Téměř 70 % z této finanční rezervy drží na svých účtech domácnosti. 

Celkový objem úvěrů vzrostl v průběhu ledna jen mírně, o 0,2 % m/m, a dosáhl hodnoty
4 365 miliardy korun. V meziročním srovnání tempo růstu lehce zpomalilo na 6,8 %. Nové firemní úvěry zahájily nový rok ve zhruba stejném objemu jako v roce 2023, když bylo během ledna sjednáno 40,5 miliardy korun čistě nových úvěrů, z toho 18,7 miliardy korun v korunových úvěrech a 21,7 miliardy korun v eurových. Podíl eurových úvěrů tak aktuálně dosahuje necelých 51 % všech firemních úvěrů poskytnutých v rámci bankovního sektoru.

Nových hypotečních úvěrů bylo v lednu načerpáno lehce přes 9,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek loňské lednové hodnoty. Úroková sazba nových hypoték od loňského ledna poklesla z 6,03 % na aktuálních 5,62 %.

Spotřebitelské úvěry i v počátku letošního roku pokračují ve své krasojízdě. Objem nových úvěrových smluv dosáhl v lednu hodnoty 9,4 miliardy korun, což je o 28 % více než v lednu 2023. Jak jsme již v minulém reportu zmiňovali, postupně narůstá objem spotřebitelských úvěrů se změnami ve smlouvách, což může naznačovat blížící se potíže zadlužených domácností se splácením svých závazků. Objem spotřebitelských úvěrů, které již jsou zahrnuty v kategorii nevýkonné, tedy s prodlením ve splácení, vzrostl ve srovnání s loňským lednem o 14 % a jejich podíl na celkovém objemu spotřebitelských úvěrů se mírně zvýšil na 4,1 %. Je to jistě vývoj, který je třeba sledovat, na druhou stranu z historických dat vyplývá, že to není ani nijak vysoký podíl, ani nijak výjimečná situace. Podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů se v letech 2016–2018 pohyboval vysoko nad aktuální 4% hodnotou. 

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 05/03/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace zůstala na svém Meziroční inflace stagnovala na 2,2 %. Za pozornost tentokrát stojí podle mého n... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení Při pohledu do struktury se však jedná o další slabý výsledek. Zaostávání někter... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vývoj mezd ve druhém čtvrtletí zůstal za očekáváním Průměrná meziroční inflace ve druhém čtvrtletí činila 2,5 %, růst reálné mzdy ta... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler