Přejít k hlavnímu obsahu
Výhled na korunu: silnější prodejní tlaky před námi
Koruna zůstává i v posledním čtvrtletí tohoto roku v defenzivě. K trendovému oslabování dochází již od dubna, přičemž v minulém měsíci se koruna krátce podívala k úrovni 24,70 EUR/CZK. Důležitá psychologická hranice, na které ČNB do října 2022 aktivně intervenovala, však prozatím prolomena nebyla. Tato rezistence nicméně nebude mít dlouhého trvání – v našem aktualizovaném výhledu počítáme se slabší korunou jak ve zbytku tohoto roku, tak především v první půli roku 2024.

V minulém týdnu dodala koruně vzpruhu ČNB, která navzdory tržním sázkám ponechala úrokové sazby beze změny. Z našeho pohledu se však jedná o krátkodobý impuls a česká měna bude postupně ztrácet dobyté pozice. Na jedné straně z důvodu vyšších reálných sazeb ve Spojených státech a stále relativně silného dolaru v kombinaci se zvýšenou averzí k riziku. Na straně druhé hrají důležitou roli slabší tuzemská makro data (maloobchod a průmysl), která naznačují pokračující útlum české ekonomiky v nejbližších čtvrtletích.

Nejdůležitější faktor působící ve směru slabší koruny však bude zužující se úrokový diferenciál. Zatímco v Česku počítáme s relativně brzkým startem snižování sazeb (v prosinci o 25bps), které nabere na obrátkách v příštím roce, v eurozóně a USA předpokládáme delší období jejich stability. Jen během první poloviny roku 2024 počítáme se snížením pozitivního úrokového diferenciálu mezi ČNB a ECB o celých 200 bazických bodů.

S tímto scénářem je konzistentní pokračující oslabování kurzu koruny, přičemž prodejní tlaky by měly gradovat v první půli roku 2024 na úrovni 24,90 EUR/CZK. Ve druhé části roku předpokládáme postupný obrat a posílení k 24,50 EUR/CZK. Oproti listopadové prognóze ČNB jsme střednědobě na korunu naladěni lehce pesimističtěji, naopak v roce 2025 počítáme se svižnějším obnovením posilujícího trendu.

Významnějším ztrátám koruny budou bránit lepšící se fundamenty české ekonomiky. K tomu již viditelně dochází u vnější pozice – jak obchodní bilance, tak i běžný účet platební bilance se postupně normalizují (primárně díky levnějším dovezeným energiím) a tento trend bude pokračovat i dále. Později v příštím roce pak počítáme i s oživením růstové dynamiky a celkově odezněním významných šoků a nerovnováh, což je základní předpoklad pro obnovení dlouhodobého posilování české měny.

Datum vytvoření: 13/11/2023
Dominik Rusinko, - analytik ČSOB

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika klesá výrazněji, sazby dolů již v prosinci? Znepokojivý je také pohled do struktury HDP - mezičtvrtletně padají prakticky vš... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
HDP ještě horší než původní odhad Propad hospodářství jasně ilustruje efekt vysoké inflace, která stále likviduje ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Pro aktivaci „Sahmova pravidla“ pro recesi v USA netřeba chodit daleko Samozřejmě, připomeneme-li si poslední tempo růstu HDP či dokonce říjnové maloob... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák