Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB (skoro) jako FED
Sledujíce nějaký ten den ČR (zblízka) a USA (zdálky), nemohu se ubránit dojmu, že FED a ČNB jsou nyní ve skoro stejné situaci. Budoucnost však překvapivě vidí jinak.

Obě ekonomiky si vedou dobře – nezaměstnanost se blíží přirozeným limitům (na obou stranách Atlantiku je kolem 5%), růst překonává Eurozónu (po očištění o jednorázový efekt investičního boomu z peněz EU by ČR rostla shodně jako USA tempem kolem 2,5-3 %), poptávka domácnosti utěšeně roste.

V obou ekonomikách je navzdory příznivému ekonomickému vývoji a vývoji trhu práce inflace výrazně pod inflačním cílem. Cíl FEDu ve formě jádrové inflace na úrovni 2 % je od reality vzdálen o 0,8 p.b., měnově-politická inflace, na kterou zase míří ČNB, a kterou by chtěla vidět kolem 2 % (± 1 p.b.), se nachází nad nulou jenom nejtěsnějším možným rozdílem. Přitom kromě pěti měsíců od prosince do dubna 2011 je inflace pod cílem FEDu nepřetržitě 7 let, u ČNB je období plnění cíle v posledních sedmi letech dlouhé 13 měsíců (říjen 2011-říjen 2012). 

Obě banky inflaci už delší dobu (neúspěšně) vyhlížejí – FED už od skončení odkupu aktiv v říjnu 2014 ve svých zápiscích uvádí, že inflace se ke 2 % ve střednědobém horizontu vrátí, ČNB očekávala, že v polovině letošního roku bude inflace na cíli, již při prvotní devizové intervenci v listopadu 2013.

Jeden rozdíl, ovšem velmi podstatný, však zde je. Na rozdíl od FEDu je ČNB mnohem pragmatičtější či – řekl bych dokonce  – mnohem méně dogmatická. Zatímco FED, snad přesvědčen, že americká ekonomika je unikátní, jenom velice neochotně bere v potaz možnost, že inflace se v nejbližší době „prostě nezvedne“, centrální banka malé otevřené české ekonomiky tuto možnost velice otevřeně připouští. FED na svém zářiovém zasedání jen s nevůlí akceptoval vývoj v Číně (a např. ignoroval setrvale nízko-inflační Eurozónu) a dle vyjádření centrálních bankéřů stále trvá na letošním zvýšení sazeb, ČNB na včera skončeném zasedání naopak řekla, že očekává „utlumenější cenový vývoj v globální ekonomice“ a jako jeho logický důsledek „pokračování uvolněné měnové politiky ve světě delší dobu“. O utažení měnové politiky tak nemůže být v ČR ani řeči -  naopak, ČNB znovu zopakovala, že koruna zůstane slabá minimálně dalších 9 měsíců, přičemž ze zářiových vyjádření centrálních bankéřů (Lízal, Rusnok) je velmi pravděpodobné, že to bude déle.

Podobný vývoj, rozdílné názory – to je FED vs. ČNB. Otázkou do dalších měsíců tak je, zda měnově-politická propast mezi ČNB a FEDem zůstane, nebo zda proběhne názorové sblížení. V tomto případě pak bude pro trhy hodně překvapivá jak měnově-politická konvergence ČNB k FEDu, tak případná konvergence opačným směrem. 

Datum vytvoření: 25/09/2015
Martin Lobotka - hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Finweek

Komentáře komentáře
Turbulentní podzim na trzích: Dlouhé úrokové sazby míří prudce vzhůru Hlavním důvodem jsou přetrvávající dozvuky silných pátečních dat z amerického tr... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Rekordní září na úřadech práce I když část lidí z evidence naopak odešla poté, co si našli práci, počet nezaměs... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Maloobchod opět překvapil pozitivně, spotřeba zrychluje Dosavadní čísla tak ukazují na zrychlení dynamiky českého růstu ve třetím kvartá... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš