Přejít k hlavnímu obsahu
Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob
Ekonomika se ve čtvrtém kvartále 2023 po výraznějším letním útlumu opět vrátila k růstu. HDP mezikvartálně vzrostl o 0,2 %. Za celý rok 2023 však i tak české hospodářství pokleslo o 0,4 %.

Jedním z hlavních motorů ekonomiky na závěr roku 2023 byla po delší době spotřeba domácností, která vzrostla o 0,5 % mezikvartálně. Je to do značné míry díky zastavení propadu reálné mzdy - ta sice meziročně dál klesala, mezikvartálně však pravděpodobně začala opatrně růst.

A ohledně spotřeby domácností jsme relativně optimističtí i pro celý nadcházející rok 2024. Prudký pokles inflace a růst reálné mzdy v kombinaci s pokračujícím růstem spotřebitelských nálad zatím náš pozitivní náhled na spotřebu potvrzují. Předpokládáme tedy nadále, že reálné útraty domácností po poklesu o 0,6 % v roce 2022 a 3,1 % v roce 2023 porostou v roce 2024 tempem blízkým 3 %. Oživení útrat domácností může brzdit přetrvávající opatrnost (vyšší míra úspor) a teoreticky také lehký nárůst nezaměstnanosti.  

Aktuálně je však největší brzda HDP jiná - jedná se o výrazný pokles zásob. To však nakonec vůbec není špatná zpráva. Protože dalším klíčovým složkám HDP se dařilo - rostly jak investice, tak i vývozy. A naopak redukce zásob se podepsala na slabší nutnosti dovážet. Zdá se tak, že část exportně zaměřeného průmyslu skrze vývozy redukuje nadměrné stavy zásob - dědictví po pandemii covidu. 

Z pohledu ČNB jsou výsledky HDP potvrzením pozitivního překvapení - HDP je vyšší než poslední prognóza, a to díky o něco lepšímu výkonu spotřeby domácností, investic a vývozů. Náš výhled na růst v roce 2024 necháváme beze změn na 1,4 % (tržní konsensus je kosmeticky výše a ČNB čeká 0,6 %) a pokud budeme mít pravdu centrální banka by i nadále mohla být překvapována lehce pozitivně.

Datum vytvoření: 01/03/2024
Jan Bureš, - hlavní ekonom Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš