Přejít k hlavnímu obsahu
Americká centrální banka spoluurčuje vývoj českých hypoték
Podle dat Hypomonitoru ČBA za květen banky a stavební spořitelny poskytly skutečně nové hypoteční úvěry lehce přes 20 miliard korun, což značí meziměsíční nárůst o 7,1 %. Obvyklá sezónnost by vedla k meziměsíčnímu růstu jen o cca 3 %. Převis skutečnosti nad touto sezóoností tak činil kolem 4 p. b., čili hypoteční trh pokračuje ve svém oživování.

Toto oživování ale bylo výrazně pomalejší než v dubnu, kdy onen převis přesáhl 26 p. b. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů pokračovala v dosavadním velmi pozvolném poklesu a dosáhla 5,07 % (v dubnu 5,1 %).

Pokračující nárůst objemu poskytnutých hypoték při jen velmi zvolna klesající úrokové míře naznačuje, že trh si na sazby výrazně vyšší než před několika lety postupně zvyká a smiřuje se s tím, že k dramatickému poklesu sazeb už zřejmě nedojde.

Koneckonců finanční trh bankám mnoho prostoru pro snižování těchto sazeb nedává: například pětiletý IRS v posledních dvou měsících víceméně stagnuje, a navíc kolem úrovně 4 %, takže při uplatnění historicky zhruba průměrné marže lehce přes 1 p. b. jsou dnešní hypoteční sazby vlastně už „na dně“.

Jednání Fedu minulý týden, kde došlo k posunu představy o dlouhodobé úrokové sazbě o 0,2 p. b. výš, představovalo samo o sobě důvod pro další posun celé struktury sazeb (dolarových, a tedy do jisté míry i korunových) IRS směrem výše. Američtí centrální bankéři tak českým zájemcům o novou hypotéku nebo o refinancování stávající hypotéky mohli přidělat vrásku na čele.

Výsledná změna korunových IRS je ale nakonec zhruba nulová. Po rozhodnutí Fedu totiž přišlo hned několik statistik naznačujících pro změnu spíš nižší výhled úrokových sazeb: počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl nečekaně vysoký, tamní ceny výrobců rostly nečekaně pomalu a průmyslová produkce v eurozóně vyšla oproti očekávání hůř.

České hypoteční sazby tedy v tuto chvíli důvod k růstu nemají. Důvod k poklesu, který by stál za řeč, dostanou možná v následujících měsících v případě, že se naplní očekávání postupného poklesu sazeb IRS. Pokud ale Fed (nebo ECB nebo ČNB) znovu posune svou představu o budoucích sazbách výš, k poklesu hypotečních sazeb dojít vůbec nemusí.

Datum vytvoření: 18/06/2024
Michal Skořepa, - ekonom České spořitelny

linkedin

Komentáře komentáře
Nálada v ekonomice bez velkých změn Nejde ovšem o nijak dramatické změny, které by signalizovaly změnu směru ekonomi... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB Trhy obecně nemají rády nejistotu, a ta je ve spojitosti s výsledkem parlamentní... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Americká centrální banka spoluurčuje vývoj českých hypoték Toto oživování ale bylo výrazně pomalejší než v dubnu, kdy onen převis přesáhl 2... Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Profile picture for user Michal Skořepa