Přejít k hlavnímu obsahu
Vláda schválila vyšší bezpečnost internetových plateb a posílení práv uživatelů v platebním styku
Vláda dnes na svém jednání schválila návrh nového zákona o platebním styku, který připravilo Ministerstvo financí. Nový zákon zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva uživatelů platebních služeb v případě ztráty, odcizení, nebo zneužití platebního prostředku a upravuje inovativní způsoby placení přes internet. „Naším cílem je maximální ochrana uživatelů v platebním styku a usnadnění přístupu k jejich financím,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

„Nový zákon posílí bezpečnost internetových plateb, aby se snížilo jejich zneužívání stále sofistikovanějšími podvodníky,“ vysvětlil ministr financí. Podmínkou bude takzvané silné ověření při autentizaci platby. Silné ověření bude probíhat při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření – údaje známé uživateli (např. přihlašovací údaje), věc, kterou má uživatel ve své moci (např. mobilní telefon), případně biometrické údaje (např. otisk prstu, nebo i selfie). 

Silné ověření uživatele se uplatňuje v řadě případů i dnes. Může se jednat o platební kartu a PIN, nebo heslo do internetového bankovnictví a ověřovací SMS, které klienti běžně používají. Nově však lidé budou moci využít nové technologie založené na biometrii, pokud sami budou chtít a banky jim takovou možnost nabídnou.

Nový zákon také snižuje limit odpovědnosti uživatele při neautorizované transakci způsobené použitím ztracené, odcizené, nebo zneužité karty ze 150 EUR na 50 EUR a rovněž reguluje blokaci peněžních prostředků na platebních účtech. Například při rezervaci hotelu bude obchodník v případě, že bude chtít z platební karty předběžně blokovat odhadovanou částku útraty, povinen tuto skutečnost zákazníkovi oznámit a tuto částku blokovat až s jeho souhlasem. „Zákon zamezí situacím, kdy majitel karty není o předběžné blokaci částky na kartě informován, nebo k ní nedal souhlas,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. Následně je banka povinna, na základě skutečné útraty, rozdíl v blokovaných peněžních prostředcích na kartě ihned uvolnit. „Zákon zamezí bankám nepřiměřeně dlouho tyto peníze svých klientů zadržovat, v současnosti jde totiž v některých případech i o několik dní,“ dodal ministr financí.

Zákon také nově upravuje inovativní způsoby plateb prostřednictvím mobilních a internetových aplikací, které jsou alternativou ke karetním transakcím na internetu. Tyto způsoby placení sice využívají infrastrukturu klasických bankovních účtů, ale na rozdíl od běžných bankovních převodů dostane příjemce již v okamžiku zadání platebního příkazu informaci o tom, zda je na účtu dostatek peněžních prostředků. Klientům se také velice usnadní plánování rodinných financí. Díky službě informování o platebním účtu, budou moci získávat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím pouze jedné aplikace.

Datum vytvoření: 13/03/2017
-- Redakce

Finweek

Komentáře komentáře
Inflace v eurozóně pod dvojkou, ECB má nabito na další snížení sazeb Oproti poslední prognóze byla nižší i jádrová inflace, která lehce zvolnila na 2... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB snižuje úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů ČNB využila prostoru ke snížení sazeb, který vytvořila letos výrazně nižší infla... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním Je ale dost dobře možné, že dodatečné výdaje státního rozpočtu nakonec budou niž... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko