Zahajovací konference v Divadle X10 v prostorách bývalého Domu uměleckého průmyslu (DUP 39), kterou coby zprostředkovatel programu pořádalo Ministerstvo financí ve spolupráci s odbornými garanty obsahu programu Ministerstvem kultury a Institutem umění – Divadelním ústavem, se zúčastnily zejména kulturní instituce, které se plánují přihlásit se svými projekty do připravovaných výzev.
„K vzájemné kulturní spolupráci v posledních patnácti letech významně přispívají také Fondy EHP a Norska. Jako příklad úspěšných projektů bych zmínil obnovu Rotundy sv. Václava na Malé Straně v Praze, digitální restaurování českého filmového dědictví včetně v Norsku velmi populárního filmu Tři oříšky pro Popelku či projekty spolupráce Valašského muzea v přírodě a muzea Maihaugen v Lillehammeru v oblasti lidové architektury a folkloru,“ říká velvyslanec Norského království Robert Kvile.
„Zaměření programu jsme konzultovali se zástupci kulturních organizací z veřejného, neziskového i soukromé sektoru, reagujeme tak na jejich potřeby a současně se snažíme určovat směr a inspirovat se ze zahraničí. Více než polovinu prostředků v tomto období směřujeme na obnovu kulturních památek. Nezapomínáme ale ani na současné umění, uměleckou kritiku a podporu oborových asociací a platforem,“ doplňuje náměstkyně ministryně financí pro mezinárodní vztahy Lenka Dupáková.
Zástupci Ministerstva financí, Ministerstva kultury, Velvyslanectví Norského království v Praze, Institutu umění – Divadelního ústavu a partnerů z donorských zemí představili na zahajovací konferenci jednotlivé programové oblasti, a to „Revitalizace kulturního dědictví“, „Současné umění“, „Kulturní a umělecká kritika“ a „Budování a posilování kapacit oborových uměleckých asociací, sítí a platforem.“
Včetně spolufinancování ze státního rozpočtu ve výši 15 %
(4,94 milionů EUR) bude moci Česká republika využít k posílení sociálního a hospodářského rozvoje prostřednictvím kulturní spolupráce, podnikání v oblasti kultury a správy kulturního dědictví přibližně 870 milionů korun (32,94 milionů EUR). Tyto finanční prostředky budou rozděleny nejméně do šesti otevřených výzev, které podpoří přibližně sto kulturních projektů v letech 2019 – 2022.