Finance určené na ochranu klimatu a udržitelnost se zaměří na energeticky účinnou výrobu a zemědělství, na čistou dopravu v podobě elektrických vozidel, autobusů a drážních zařízení a na obnovitelnou energii, včetně solární a větrné energie a biomasy. Z financování budou mít navíc prospěch hlavně méně rozvinuté oblasti v České republice, tzv. kohézní regiony.
„Malé a střední podniky a společnosti se střední tržní kapitalizací tvoří páteř evropského hospodářství a jsou hnací silou inovací, zaměstnanosti a udržitelného růstu,“ uvedl viceprezident EIB Kyriacos Kakouris. „Tento nový úvěr nejenže umožní českým podnikům lepší přístup k financování, ale také urychlí jejich přechod k ekologičtějším a spolehlivějším činnostem, a zvýší tak konkurenceschopnost ekonomiky a environmentální odolnost České republiky.“
Úvěr je poskytnut s cílem snížit emise skleníkových plynů a podpořit environmentální udržitelnost, což je v souladu se strategií opatření v oblasti klimatu, kterou přijala EIB, a se Zelenou dohodou pro Evropu, jež mají do roku 2050 zajistit klimatickou neutralitu Evropy. Úvěr posiluje také politiku EU zaměřenou na podporu hospodářského růstu a sociální soudržnosti.
„Česká republika musí přejít na nízkoemisní, udržitelnější a efektivnější ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou. Bez tohoto posunu hrozí českým firmám ztráta konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích,“ uvedl člen představenstva ČSOB Ján Lučan. „ČSOB je jako lídr na českém trhu firemního bankovnictví odhodlána řešit finanční i jiné potřeby firem a podnikatelů. Naše dlouhodobé partnerství s EIB posiluje náš závazek k udržitelnosti a zároveň podporuje růst a inovace.“