Přejít k hlavnímu obsahu
CEE Sustainable Finance Summit: Udržitelnost ve světle války v Evropě
Změnila válka na Ukrajině vnímání Green Deal. Jaké jsou hlavní otázky v oblasti udržitelnosti, které si nyní Evropa musí položit? Jaká opatření a investice by pomohly střední a východní Evropě těžit z přechodu EU k udržitelným zdrojům? Na tyto a další klíčové otázky odpoví CEE Sustainable Finance Summit (CEE Summit), jedinečná událost, kterou pořádá Mezinárodní centrum pro udržitelné finance (International Sustainable Finance Centre, ISFC).
CEE

Od 16. do 20. května 2022 se v Praze sejdou politici, odborníci, finančníci a další významné osobnosti, aby diskutovali o budoucnosti udržitelnosti především v regionu střední a východní Evropy. Během Summitu bude také zveřejněna nová zpráva ISFC „CEE Sustainable Investment Roadmap“. Akce je určena primárně zvaným hostům; velká část programu je však také přenášena online. Registrace na online program byla právě zahájena; vzhledem k tomu, že kapacita přenosu je omezená, organizátoři doporučují s přihlášením neváhat.

„Když jsme v roce 2021 organizovali CEE Summit poprvé, netušili jsme, jak se svět za 12 měsíců změní. A jakým výzvám bude Evropa čelit,“ říká Linda Zeilina, ředitelka ISFC, a dodává: „Do této chvíle řada z nás vnímala udržitelnost jako něco teoretického, vzdáleného, co se nás přímo netýká. Válka na Ukrajině a evropská energetická krize nám ale ukazují, že Evropa skutečně potřebuje zásadní a okamžitou změnu ve využívání svých zdrojů. Věřím, že Summit přinese mnoho aktuálních i praktických informací užitečných pro orientaci v nové realitě a přijetí nevyhnutelných změn.“

Mezi řečníky Summitu se objeví řada uznávaných odborníků. Mezi prvními potvrzenými jsou Vazil Hudák, slovenský politik a ekonom, v současnosti člen Českého národního investičního výboru Národního rozvojového fondu, Ivan Mikloš, bývalý místopředseda vlády a ministr financí Slovenské republiky, Sean Kidney, spoluzakladatel a CEO Climate Bonds Initiative, a Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a.s. a členka KoroNERV-20. Mezi pozvanými řečníky budou zástupci Evropské komise a Evropské investiční banky, zástupci firem, bankovních institucí a akademici nejen z Evropy.

Každý den Summitu je věnován jednomu tématu, přičemž program je rozdělen do několika bloků. Úvodní a závěrečné panely jsou pouze pro zvané, ale velká část denního programu je streamována. Jak hosté v sále, tak sledující online přenosu se mohou zapojit do diskuse.

Den 1: Udržitelné finance: Dekáda zrychlujících se změn

  • Evropský Green Deal v poválečné Evropě: Co teď?
  • Role finančních profesionálů v měnícím se světě financí: Nástroje pro orientaci ve složitém světě
  • Budoucnost standardů udržitelnosti: Sladění a konvergence, nebo multiplikace a divergence?
  • Dotační programy EU: Jak zajistit, aby financování a investice byly v souladu s prioritami udržitelnosti?
  • Kapitálové trhy ve střední a východní Evropě: využití síly financí

Den 2: Udržitelnost a energie: Obnova Evropy?

  • Financování energetické transformace ve střední a východní Evropě: Co potřebujeme pro úspěšnou transformaci?
  • Budování spolehlivých dodávek energie: Jaderná energie jako prostředek přechodu střední a východní Evropy k udržitelné elektřině?
  • Energetická účinnost v sektoru nemovitostí: Jak můžeme dekarbonizovat sektor stavebnictví?
  • Energetická náročnost budov
  • Financování revoluce obnovitelné energie a nových technologií: Zachrání nás obnovitelné zdroje?

Den 3: Udržitelnost a podnikání: Profitujte z trendu udržitelnosti

  • Podnikání v post-Covid éře nejistoty: Jaká legislativa a finanční regulace může podpořit nebo poškodit růst podnikání?
  • Bližší pohled na ukazatele S a G v obchodních modelech ve střední a východní Evropě: Získávání a správa dat
  • Finanční a nefinanční reporting
  • Dekarbonizace průmyslu v EU: Situace v regionu a jeho potřeby
  • Překážky a příležitosti pro dekarbonizaci průmyslu ve střední a východní Evropě

Den 4: Udržitelnost a bankovnictví: Bankovnictví na udržitelném přechodu

  • Bankovnictví a trend udržitelnosti: Implementace udržitelnosti v praxi a jak docílit nulových emisí
  • Finanční nástroje pro transformaci: Zelené a udržitelné dluhopisy Klimatický stress testing: Deset let vylepšování metodologií a nových přístupů
  • Program udržitelného financování EU: Jak na implementaci?
  • Centrální banky: Vývoj a tlak v oblasti dohledu

Den 5: Udržitelnost a inovace: Inovace financí a financování inovací

  • Financování inovací: Může Evropa a CEE posílit své inovační prostředí?
  • Financování dekarbonizace a inovativních řešení ve městech
  • Inovace financí: Sankce vůči Rusku a udržitelné investování v praxi
  • Udržitelnost a bezpečnost: Dvě strany jedné mince, nebo protikladné koncepty?

Partneři, podporovatelé

„CEE Summit je největší akcí v oblasti udržitelného financování v regionu střední a východní Evropy. Bez podpory partnerů bychom jej nemohli uskutečnit,“ konstatuje Linda Zeilina. Summit se koná s podporou podobně zaměřených organizací v regionu – Instrat (PL), MESA10 (SK) a Equilibrium Institute (HU).

CEE Summit 2022 je dále podporován řadou mezinárodních, regionálních a lokálních organizací, institucí a médii: Visegrad Fund, EIB, UNEP FI, Bellona, Green Policy Center, Energy Community, Project Syndicate a CEEnergy News. Mediálním partnerem pro Českou republiku je vydavatelství Economia.

Podrobné informace a registraci naleznete na https://www.ceesummit.org/.

O ISFC

Mezinárodní centrum pro udržitelné finance (International Sustainable Finance Center, ISFC) je nezávislá, apolitická nezisková organizace, jejímž cílem je provádět výzkumnou činnost v oblasti udržitelných financí. Centrum využívá znalosti odborníků a praktické postupy k informování veřejné debaty a tvorby politik v oblasti udržitelných financí a přispívá k budování odbornosti regionu v celé řadě témat, které zahrnují Green Deal pro Evropu, její program udržitelného financování a balíčky obnovy ekonomiky po skončení pandemie COVID19. ISFC se nesnaží prosazovat žádné iniciativy. Více informací najdete zde.

Datum vytvoření: 08/04/2022

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek