Od 16. do 20. května 2022 se v Praze sejdou politici, odborníci, finančníci a další významné osobnosti, aby diskutovali o budoucnosti udržitelnosti především v regionu střední a východní Evropy. Během Summitu bude také zveřejněna nová zpráva ISFC „CEE Sustainable Investment Roadmap“. Akce je určena primárně zvaným hostům; velká část programu je však také přenášena online. Registrace na online program byla právě zahájena; vzhledem k tomu, že kapacita přenosu je omezená, organizátoři doporučují s přihlášením neváhat.
„Když jsme v roce 2021 organizovali CEE Summit poprvé, netušili jsme, jak se svět za 12 měsíců změní. A jakým výzvám bude Evropa čelit,“ říká Linda Zeilina, ředitelka ISFC, a dodává: „Do této chvíle řada z nás vnímala udržitelnost jako něco teoretického, vzdáleného, co se nás přímo netýká. Válka na Ukrajině a evropská energetická krize nám ale ukazují, že Evropa skutečně potřebuje zásadní a okamžitou změnu ve využívání svých zdrojů. Věřím, že Summit přinese mnoho aktuálních i praktických informací užitečných pro orientaci v nové realitě a přijetí nevyhnutelných změn.“
Mezi řečníky Summitu se objeví řada uznávaných odborníků. Mezi prvními potvrzenými jsou Vazil Hudák, slovenský politik a ekonom, v současnosti člen Českého národního investičního výboru Národního rozvojového fondu, Ivan Mikloš, bývalý místopředseda vlády a ministr financí Slovenské republiky, Sean Kidney, spoluzakladatel a CEO Climate Bonds Initiative, a Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a.s. a členka KoroNERV-20. Mezi pozvanými řečníky budou zástupci Evropské komise a Evropské investiční banky, zástupci firem, bankovních institucí a akademici nejen z Evropy.
Každý den Summitu je věnován jednomu tématu, přičemž program je rozdělen do několika bloků. Úvodní a závěrečné panely jsou pouze pro zvané, ale velká část denního programu je streamována. Jak hosté v sále, tak sledující online přenosu se mohou zapojit do diskuse.
Den 1: Udržitelné finance: Dekáda zrychlujících se změn
- Evropský Green Deal v poválečné Evropě: Co teď?
- Role finančních profesionálů v měnícím se světě financí: Nástroje pro orientaci ve složitém světě
- Budoucnost standardů udržitelnosti: Sladění a konvergence, nebo multiplikace a divergence?
- Dotační programy EU: Jak zajistit, aby financování a investice byly v souladu s prioritami udržitelnosti?
- Kapitálové trhy ve střední a východní Evropě: využití síly financí
Den 2: Udržitelnost a energie: Obnova Evropy?
- Financování energetické transformace ve střední a východní Evropě: Co potřebujeme pro úspěšnou transformaci?
- Budování spolehlivých dodávek energie: Jaderná energie jako prostředek přechodu střední a východní Evropy k udržitelné elektřině?
- Energetická účinnost v sektoru nemovitostí: Jak můžeme dekarbonizovat sektor stavebnictví?
- Energetická náročnost budov
- Financování revoluce obnovitelné energie a nových technologií: Zachrání nás obnovitelné zdroje?
Den 3: Udržitelnost a podnikání: Profitujte z trendu udržitelnosti
- Podnikání v post-Covid éře nejistoty: Jaká legislativa a finanční regulace může podpořit nebo poškodit růst podnikání?
- Bližší pohled na ukazatele S a G v obchodních modelech ve střední a východní Evropě: Získávání a správa dat
- Finanční a nefinanční reporting
- Dekarbonizace průmyslu v EU: Situace v regionu a jeho potřeby
- Překážky a příležitosti pro dekarbonizaci průmyslu ve střední a východní Evropě
Den 4: Udržitelnost a bankovnictví: Bankovnictví na udržitelném přechodu
- Bankovnictví a trend udržitelnosti: Implementace udržitelnosti v praxi a jak docílit nulových emisí
- Finanční nástroje pro transformaci: Zelené a udržitelné dluhopisy Klimatický stress testing: Deset let vylepšování metodologií a nových přístupů
- Program udržitelného financování EU: Jak na implementaci?
- Centrální banky: Vývoj a tlak v oblasti dohledu
Den 5: Udržitelnost a inovace: Inovace financí a financování inovací
- Financování inovací: Může Evropa a CEE posílit své inovační prostředí?
- Financování dekarbonizace a inovativních řešení ve městech
- Inovace financí: Sankce vůči Rusku a udržitelné investování v praxi
- Udržitelnost a bezpečnost: Dvě strany jedné mince, nebo protikladné koncepty?
Partneři, podporovatelé
„CEE Summit je největší akcí v oblasti udržitelného financování v regionu střední a východní Evropy. Bez podpory partnerů bychom jej nemohli uskutečnit,“ konstatuje Linda Zeilina. Summit se koná s podporou podobně zaměřených organizací v regionu – Instrat (PL), MESA10 (SK) a Equilibrium Institute (HU).
CEE Summit 2022 je dále podporován řadou mezinárodních, regionálních a lokálních organizací, institucí a médii: Visegrad Fund, EIB, UNEP FI, Bellona, Green Policy Center, Energy Community, Project Syndicate a CEEnergy News. Mediálním partnerem pro Českou republiku je vydavatelství Economia.
Podrobné informace a registraci naleznete na https://www.ceesummit.org/.
O ISFC
Mezinárodní centrum pro udržitelné finance (International Sustainable Finance Center, ISFC) je nezávislá, apolitická nezisková organizace, jejímž cílem je provádět výzkumnou činnost v oblasti udržitelných financí. Centrum využívá znalosti odborníků a praktické postupy k informování veřejné debaty a tvorby politik v oblasti udržitelných financí a přispívá k budování odbornosti regionu v celé řadě témat, které zahrnují Green Deal pro Evropu, její program udržitelného financování a balíčky obnovy ekonomiky po skončení pandemie COVID19. ISFC se nesnaží prosazovat žádné iniciativy. Více informací najdete zde.