Ke konci června bylo podle statistik ministerstva vnitra na území České republiky evidováno přes 575 tisíc cizinců a jejich počet rok od roku roste. Například v Praze je každý šestý obyvatel cizinec. Mezi nejsilněji zastoupené skupiny přitom dlouhodobě patří Ukrajinci a Vietnamci, nezanedbatelný podíl mají i Američané, tedy občané ze států mimo Evropskou unii.
Hypotéka pro cizince nabízí účelový úvěr na bydlení maximálně do 70 % zástavní hodnoty nemovitostí. Pevná roční úroková sazba činí 5,08 % a je možné fixovat na tři nebo pět let. Primárně je určena pro žadatele ze zemí mimo Evropskou unii.
„Tito lidé v Čechách často dlouhodobě žijí, pracují nebo podnikají a platí daně, nemají ale možnost získat povolení k trvalému pobytu a jsou tím pádem pro banky rizikovější skupinou klientů,“ říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky Wüstenrot, a dodává: „Řada bank takovým žadatelům úvěry na bydlení vůbec neposkytuje. Proto jsme přišli s Hypotékou pro cizince, jejíž úroková sazba se na první pohled může zdát vyšší, ale zohledňuje všechny limity žadatelů ze zemí mimo Evropskou unii.“
Novou Hypotéku pro cizince může získat občan ze států mimo EU i bez povolení k trvalému pobytu na našem území. Podmínkou však je, aby žadatel v ČR pracoval nebo podnikal nepřetržitě alespoň 2 roky a příjem byl schopen doložit daňovým přiznáním. Půjčit si může maximálně
do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let.
„Hypotéku pro cizince lze využít na všechny běžné účely spojené se získáním nemovitosti k bydlení nebo rodinné rekreaci. Klient může úvěr použít nejen na koupi, ale i na výstavbu, na úhradu za převod družstevního podílu nebo například na refinancování účelové hypotéky na bydlení z jiné banky,“ doplňuje Holub.