V pondělí začínáme indexy nákupních manažerů z eurozóny. Předběžné údaje za červenec jsou smíšené, ale dál potvrzují slušnou náladu a tempo ekonomiky vyšší než předchozí odhady. V úterý měkká čísla doplní německý index Ifo.
Ve Spojených státech se bude nejvíce sledovat výsledek zasedání Fedu, který bude znám ve středu večer. Politika se s velkou pravděpodobností měnit nebude a po tomto jednání nenásleduje prognóza a konference. Pozornost Fedu se aktuálně stáčí hlavně ke startu kvantitativního utahování, což by mělo vyplynout i z doprovodného komentáře. Co se týče sazeb, Fed nesestoupí z cesty jejich utahování, ale podle nás tentokrát nebude trhy připravovat na jejich další brzké zvýšení.
V pátek vyjde předběžné americké HDP za druhé čtvrtletí. Trh je poměrně optimisticky naladěn na výkon celé ekonomiky i její klíčové složky - soukromé spotřeby. Zveřejněné měsíční statistiky jsou se zrychlením ekonomiky konsistentní, ale až pátek ukáže, zda bylo tak výrazné.
Za pozornost bude stát ještě statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA nebo první odhad HDP v Británii. Doma je tématem číslo jedna možnost zvýšení úrokových sazeb ČNB, takže klíčovou roli mohou sehrát případné komentáře z centrální banky.
Přibývající výsledková oznámení znamenají menší vliv jednotlivců a meziroční růst zisků v rámci indexu S&P 500 tak po druhém týdnu výsledkové sezóny padá k 8,9 % (shodně ex-energy; ale až +10,7 % yoy ex-finance). Přesto zůstává nad tržními odhady z úvodu výsledkové sezóny (+7 % yoy).
V čele je nadále IT sektor (+26 % yoy), kde se vede náramně především softwarovým gigantům (ADBE, MSFT, ale také V). Byť v plenkách, výsledková sezóna za 2Q17 zatím vypadá dobře i v sektoru zdravotnictví, a to zejména zásluhou výrobců zdravotnických zařízení. Špatně naopak vypadají výsledky průmyslového sektoru, což je „vizitka“ koncernu GE.
Tento týden bude jedním z nejnabitějších, když se k plnému americkému kalendáři čtvrtkem přidává ve velkém stylu i Evropa. Z přehršle oznámení je těžké vybírat, ale určitě bude zajímavé sledovat další technologické blue-chipy, farmaceutické koncerny a energetický sektor, potažmo evropské telekomunikace.