
Americký Fed, jehož předseda nalil trhům krev do žil koncem minulého týdne, zůstane v centru pozornosti i nadále. Slušná řádka jeho představitelů má vystoupit v následujících dnech a mohou dál posouvat tržní očekávání o měnové politice. V současnosti je trh nastaven už tak, že letos žádné zvýšení sazeb vůbec nečeká a naopak do roka vidí asi 40procentní šanci na jejich snížení. To je podle nás už přece jen moc - ekonomika je na tom stále dobře, trh práce se dál utahuje a Fed takto rychle neobrátí.
Komentáře se zřejmě ponesou ve více holubičím duchu ve srovnání třeba s posledním měnovým zasedáním, ale naprostou rezignaci na utahování politiky by ještě naznačovat neměly. Ostatně ani nedávné vystoupení Jeroma Powella slibující trpělivost a flexibilitu není roztočením kormidla na opačnou stranu, spíše ujištěním, že centrální banka pozorně sleduje rizika i tržní vývoj. Šéf Fedu bude moci svá slova tento týden ještě rozvést.
Druhým důležitým tématem je obchodní jednání mezi Čínou a USA. Má se spustit už začátkem tohoto týdne a Donald Trump před ním řekl, že zatím rozhovory probíhají velmi dobře a slabost čínské ekonomiky dává zemi důvod k směřování k dohodě. Čínská centrální banka mezitím ekonomiku podpořila dalším uvolněním politiky, když požadavek na povinné minimální rezervy klesl o 100 bazických bodů.
Z nových dat zaujme hlavně americký index ISM ze sektoru služeb, který ukáže, zda se opravdu tak zhoršuje nálada v podnikatelské sféře. V pátek má vyjít ještě inflace v USA, jež na jádrové úrovni zřejmě drží tempo. Inflace vyjde také v Číně.
Premiérová výsledková sezona tohoto roku nám pomalu klepe na dveře. Otvírat ji bude tradičně Delta Air Lines, a to již tento čtvrtek. Na banky si budeme muset počkat až do příštího týdne. Do té doby nás asi žádné vzrušení nečeká, možná až na výsledky jihokorejského konglomerátu Samsung, jehož čísla a komentáře doplní obrázek o stavu trhu s polovodiči a také o čínské poptávce.



