Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (5. listopadu - 9. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

V úterý se v USA konají volby do Sněmovny a třetiny Senátu. Výsledek rozhodne o prostoru, který bude mít Trumpova administrativa k dalším krokům. Průzkumy a volební modely naznačují, že by volby mohly skončit rozdělením moci, což by měl být trhy preferovaný scénář. Senát by zůstal těsně v rukou republikánů, zatímco Sněmovnu reprezentantů by nově ovládli demokrati. Takové rozložení sil by brzdilo změny všemi směry a mělo trhům poskytnout větší klid.

V případě, že republikáni svou současnou pozici potvrdí, či dokonce upevní, by reakce akcií mohla být krátkodobě pozitivní díky výhledu dalšího snižování daní a deregulace. Myslíme si však, že vzhledem k fázi cyklu by se trhy neradovaly dlouho a nakonec by převážil negativní pohled kvůli rychlému navyšování deficitu, které bude tlačit Fed do agresivnějšího utahování. Navíc by mohl sílit strach z dalších výpadů proti zahraničnímu obchodu.

Naopak ovládnutí obou komor ze strany demokratů by v první chvíli zřejmě bylo vnímáno nelibě. Jednak kvůli stopce pro další snižování daní a pravděpodobně i velké infrastrukturní výdaje v příštích letech, ale i kvůli možným právním útokům na prezidenta Trumpa. Demokratický senát by mohl spustit proces impeachmentu, čímž už někteří senátoři vyhrožovali. Výsledkem by nutně nemuselo být odvolání prezidenta, ale obrana by jeho tým mohla slušně zahltit. Na druhou stranu krocení výdajů by zpomalilo nárůst výnosů, motivovalo k mírnější měnové politice a dost možná prodloužilo aktuální růstovou fázi hospodářského cyklu. Díky tomu věříme, že by demokratický Kongres byl nakonec pro trhy lepším výsledkem než republikánský.

Nutno říct, že Donald Trump se krátce před volbami snaží zapůsobit na voliče (kteří jsou v americkém případě zhusta také akcionáři), jak to jen jde. Příkladů je víc, třeba výjimky na dovoz ropy z Íránu, které umožnily pokles cen, včetně politicky citlivé ceny benzínu. Dále je to slovní tlak na Fed, aby nespěchal se zvyšováním sazeb (a zlepšil situaci pro akcie i krátkodobý růst). Trump také v posledních dnech šířil optimismus o rychlém vyřešení sporu s Čínou. Jednak ujišťuje o svém tvrdém postupu, což na řadu voličů může platit, ale zároveň by rychlá dohoda omezila obavy ze zdražování kvůli clům. Komentáře se týkaly také dalšího lákadla - plánu snižovat daně pro fyzické osoby.

Je tu pár drobností, které voliči asi neřeší, akcionáři by však měli: U Fedu prezident naráží na jeho nezávislost, u daní na možný odpor Kongresu vůči novému navyšování dluhu a u čínského problému to může být vlastní zaujatost. S EU či severoamerickými partnery se Trump dokázal dohodnout na drobné úpravě vztahů a prodávat to jako fenomenální úspěch. V ideálním případě se to samé podaří i s Čínou, ale z komentářů v posledních letech to vypadá, že tato země americkému prezidentovi leží v žaludku o dost víc, a to může být problém. Rizikem tedy je, že po volbách obnoví agresivní rétoriku a nakonec dojde i na nová cla. Jestli k tomu směřujeme, napoví až další týdny.

Kromě voleb máme tento týden na programu rovněž zasedání Fedu. Jde o jednání bez nové prognózy, kdy by se neměla podstatným způsobem měnit rétorika a nastavení politiky zůstane beze změn. Fed z nových dat nedostal příliš důvodů couvat ze svých plánů, takže pravděpodobně naznačí, že úrokové sazby stoupnou už na příštím, prosincovém zasedání. Trh s tím počítá asi ze 75 procent, takže prostor pro překvapení není velký.

Nová makrodata by pro trh neměla být zásadní. Největší dopad asi mohou mít britská čísla na libru. V případě bohaté série českých dat nepředpokládáme, že by se měla podstatným způsobem promítnout do kurzu koruny, krátce po informacích z ČNB.

S výsledkovou sezonou blížící se do finále se budeme zase o něco víc soustředit na naši stranu Atlantiku. V Americe nás však pořád čeká pár zajímavých jmen, především z farmaceutického sektoru. Jmenovitě bude svá čísla reportovat Mylan, Eli Lilly a CVS Health Corp. Ze zábavního průmyslu se pak ještě ozve Twenty-First Century Fox, Walt Disney a Activision Blizzard a milovníci lithia určitě ocení výsledky FMC Corp a Albemarle.

Jak jsme však říkali, reflektory se upřou především na Evropu, kde kromě módních značek (Ralph Lauren, Pandora, adidas,…) přijdou s kůží na trh i banky. Po nejistém začátku předešlého týdne, kdy BNP Paribas ani Credit Suisse příliš nepotěšily (narozdíl od ING Groep), se můžeme těšit na německou Deutsche Bank a Commerzbank, následovanou Societe Generale. Nedělali bychom si však příliš velké chutě na pozitivní reakce, vzhledem k napětí, které na tomto trhu vládne. I když je pravda, že jejich valuace jsou v této chvíli tak nízké, že trh už možná negativní výsledky v akciích zohlednil. Nás budou především zajímat italské banky a negativní dopad přeceněných itlaských dluhopisů. První zprávy přinese v úterý ráno Intesa Sanpaolo, kterou bude ve středu následovat námi preferovaný UniCredit (Investiční tipy). Opět v tomto případě platí, že valuace je tak zbitá, že většina rizika je snad již v akciích zohledněna. S nevyřešeným italským rozpočtem za zády však bude zároveň velice těžké rozhýbat trhy k větší reakci směrem nahoru. 

Datum vytvoření: 05/11/2018
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify? K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek