Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (4. února - 8. února)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Česká národní banka ve čtvrtek rozhoduje o sazbách. Zatímco ještě koncem loňského roku to vypadalo, že by únor mohl být dalším termínem jejich zvýšení, nyní se domníváme, že ČNB sazby ponechá beze změny. Důležité faktory jako slabší koruna či rychle rostoucí mzdy sice vybízejí k utažení politiky, ale důležitější podle nás budou vnější rizika. Zpomalující západní Evropa a varování v podobě domácího PMI by měly přimět centrální banku k opatrnosti a odložení dalšího zvýšení sazeb. Podporou pro tento postoj může být i nová prognóza.

Možnost hýbat s hlavními trhy má nadále výsledková sezóna. Krom toho to jsou případné nové příspěvky k důležitým tématům jako čínsko-americké obchodní jednání, brexit či politika Fedu. Řada zástupců americké centrální banky má tento týden v plánu vystoupit a samozřejmě budeme zvědavi na to, jak se staví k současné politice opatrnosti a vyčkávání, diskutovaným rizikům či k možnosti, že by sazby v rámci tohoto cyklu ještě stouply.

Krom toho se do hry může vrátit také Itálie. Guvernér tamní centrální banky se přidal k těm, jež varují, že růst italské ekonomiky bude letos podstatně pomalejší, než se čekalo. S tím samozřejmě souvisí i rozpočtové nebezpečí. Na jednu stranu totiž vláda bude usilovat o to větší výdaje, aby ekonomiku popohnala, ale zároveň se budou automaticky zhoršovat ukazatele dluhu a deficitu k HDP.

Z významných dat bychom upozornili na americký index ISM ze sektoru služeb, německá průmyslová čísla a třeba i maloobchod v eurozóně. Data z našeho kontinentu mohou růst na významu spolu se stoupajícími obavami z ekonomického vývoje. Ze zdržených amerických čísel stále chybí třeba prosincový maloobchod a průmyslové objednávky nebo HDP za 4Q.

Britská centrální banka nechá úrokové sazby beze změny. V tomto případě samozřejmě nejde pouze o často zmiňovaná vnější rizika, ale především o ta domácí. Vrcholí nejistota o brexitu a BoE nebude chtít situaci ještě dál rozvířit nějakou akcí.

Nosnou témou této výsledkové sezony se zdá být poměrně slušně splněný poslední kvartál roku 2018, který je však doplněn o velice konzervativní odhady do budoucna. Ty navíc často podstřelují již tak opatrný konsensus trhu a dokreslují obrázek zpomalujícího globálního růstu. Skvěle to ilustruje odhad růstu čistého zisku indexu S&P 500 pro 1Q19, jenž se po předešlém týdnu poprvé dostal do záporu (-0,5 % yoy), přičemž ještě v říjnu byl na úrovni +7 % yoy a na začátku výsledkové sezony na +2,5 % yoy. K úpravě odhadů směrem dolů docházelo napříč všemi sektory, peloton však vede opět Energy (nyní -7 % yoy), IT (-7 % yoy) a finanční sektor (-0,5 % yoy).

Zajímavé je, že samotný rok 2019 má pořád konsensus nastavený na 6% růst, což by implikovalo, že trh počítá s podstatným oživením ekonomiky v posledním kvartálu roku. Konsensus pro rok 2020 se navíc téměř nepohnul z místa a drží se na 11% růstu čistého zisku, takže trh se recese nebojí a spíše počítá s rokem 2019 jako s jemným klopýtnutím. Že by se nemělo jednat o kontrakci ekonomiky ukazují i odhady pro tržby, které se pořád drží na +4,5 % yoy pro 1Q19 a +4,5 % pro celý rok 2019. Očividně se tedy počítá s poklesem profitability, kdy vyprší efekt daňové reformy a do výsledovek se začnou promítat cla, mzdy a rostoucí úrokové sazby.

Tento týden nám svoje dveře otevřou hlavně evropské banky. Z velkých jmen je tady ING, BNP Paribas a UniCredit, které jsou všechny mezi našimi Investičními tipy. V USA se podíváme do zábavného průmyslu přes výsledky od Electronic Arts, Walt Disney, Twenty-First Century Fox a na zoubek se podíváme i automobilovému sektoru v podání Daimler, General Motors a Fiat Chrysler. Uprostřed týdne se zastavíme ještě v zdravotnickém sektoru s čísly od Eli Lilly a GlaxoSmithKline.

Datum vytvoření: 05/02/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jak sebevědomá bude ECB vstříc strnulému Fedu? Při pohledu do zpětného zrcátka platí, že od vzniku eurozóny byl Fed v měnově-po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru Posun trajektorie sazeb směrem vzhůru jsme sice předpokládali, a to hned z někol... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek