Týdenní výhled (3. prosince - 7. prosince)

Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Z variant, které připadaly v úvahu, dopadla víkendová schůzka G20 jednou z těch nejlepších. Prezidenti Trump a Xi jednali velmi konstruktivně a odvrátili další eskalaci obchodního sporu. Během následujících 90 dní mají týmy obou zemí dojednat detaily dohody. Čína přitom přislíbila navýšení dovozu zemědělských a energetických produktů z USA i strukturální změny v oblasti transferu technologií či ochrany duševního vlastnictví. Mezitím nebudou zaváděna nová cla, a dokonce ani navyšována ta stávající, což předtím vypadalo velmi pravděpodobně. Donald Trump později ještě oznámil, že Čína souhlasila se snížením cel na dovoz aut z USA.

Výsledek jednání nabízí především odklad a poskytnutí více času spíše než finální řešení sporu. To se ale těžko dalo čekat, i tak jsou zprávy velmi dobré. Na trzích budou tlumit obavy z další zátěže pro čínskou ekonomiku i pro zisky amerických firem, stejně jako strach z dodatečných nákladových inflačních tlaků. Celkově jde o impuls pro návrat do rizikových aktiv, zvláště těch, která předtím hodně trpěla obavami s Čínou spojenými.

Politické výsledky schůzky G20 dále zahrnují plán reformy WTO nebo absenci výzvy proti protekcionismu a neférovým obchodním praktikám. I tím se vytvořil prostor pro zmírnění napětí, neboť je jasné, že proti takovým výzvám by ihned vystoupily obě potrefené husy, tedy USA a Čína.

Velkou vzpruhu přinesl víkend ropě. Příznivý efekt přichází jednak z poptávkové strany spolu se zmenšením rizik pro čínskou ekonomiku. Navíc prezident Putin uvedl, že Rusko bude pokračovat ve spolupráci se Saúdskou Arábií, čímž zvedl naděje, že se na setkání OPEC+ ve čtvrtek podaří dojednat dostatečné omezení produkce. A vedle toho ještě omezí produkci Kanada. Důvodem v tomto případě není ani tak starost o ceny, jako spíše omezená kapacita ropovodů do USA, kam míří většina produkce, a stoupající zásoby.

OPEC se spolu s Ruskem a dalšími zeměmi sejde 6. prosince a produkci by měl omezit o 1-1,5 Mb/d. Po posledních zprávách to vypadá spíše na to vyšší číslo. Rizikem v tomto případě zůstává americký prezident, který by mohl chtít na poslední chvíli ještě zatlačit na Saúdy.

Pondělí přináší čerstvou sérii měsíčních průzkumů PMI. V Číně jsou data těsně nad odhady, v Evropě jde už prakticky jen o revize a americký index ISM by podle očekávání měl po poklesu zhruba držet pozice. Ačkoli data zatím nepřekvapují, jejich hodnoty jsou mnohdy nízké a indikace pomalého růstu Číny nebo Evropy není úplně to, co bychom chtěli v průzkumech vidět.

Jerome Powell ve středu vystoupí před ekonomickým výborem Kongresu se svou zprávou o hospodářském výhledu a měnové politice. Poslední vystoupení šéfa Fedu bylo přijato jako holubičí, ačkoli nad interpretací zůstávají pochybnosti. Právě kvůli tomu bude středeční projev v Kongresu podle nás dost důležitý, neboť může trhy utvrdit v očekávání mírnějšího postupu utahování měnové politiky. V horším případě samozřejmě může Powell držet oficiální linii a svůj nedávný komentář poupravit.

V pátek nás pak čeká měsíční zpráva z amerického trhu práce. Tvorba pracovních míst nadále zůstává velice dobrá a utahující se trh práce tlačí mzdy nahoru mírně rostoucím tempem. Právě trend mezd, jakožto indikace poptávkových inflačních tlaků, pro nás zůstává zásadní informací, kterou můžeme z reportu dostat.

Datum vytvoření: Pondělí, 3. Prosinec 2018

Akcie mají našlápnuto k nejsilnějšímu startu roku za 30 let

Tento týden bude v řadě zejména evropských zemí stále ve znamení Velikonoc. I tak dění na trzích...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

Zatímco minulý rok končila ropa ve volném pádu, od počátku roku 2019 si připsala již slušných 30...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

ČNB kvůli brexitu a slabému Německu nedostane šanci zvýšit sazby

Tento týden nás čekají zasedání centrálních bank v Chile, Nigérii, Keni, Egyptě, Jižní Africe,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance