Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (28. ledna - 1. února)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Financování americké vlády bylo obnoveno až do 15. února. Schválily to obě komory Kongresu i prezident. Jde o krok k omezení škod, které tento stav působí. Nyní se bude hledat shoda na způsobu ochrany jižní hranice. Donald Trump ovšem varoval, že pokud do poloviny příštího týdne nedostane zeď či ocelový plot, vyhlásí stav nouze, který mu umožní čerpat peníze na tuto stavbu. Případně se může stav omezení vládních financí 15. února opět vrátit.

Obnovení financování by s sebou mělo přinést i zveřejnění některých opožděných dat. Příslušné úřady se však otevřou až odpoledne našeho času a teprve pak se asi dozvíme, kdy plánují čísla vydat. Jde především o maloobchodní tržby, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, zahraniční obchod a výdaje ve stavebnictví.

V závěru měsíce se rozjede další oficiální kolo vyjednávání mezi Čínou a USA, na jehož konci by měla být obchodní dohoda. Tentokrát se má jednání stočit k čínskému ovlivňování měnového kurzu. Zvláště z americké strany chodí v posledních týdnech celkově pozitivní komentáře vzbuzující naději na dohodu. Klíčovými body podle nás nebudou devizový kurz či velikost čínských dovozů, ale ochrana duševního vlastnictví a technologické transfery.

Americký Fed má první letošní měnové zasedání. Úrokové sazby tentokrát zůstanou beze změny a nevyjde ani nová prognóza. Ta stávající z prosince předpokládá dvojí letošní zvýšení sazeb, které nyní vypadá velmi nepravděpodobně. Trh od Fedu nečeká žádnou akci minimálně rok. My stále úplně nezavrhujeme variantu jednoho letošního zvýšení, zvláště poté, co se finanční trhy vzpamatovaly z prosince. Fed ovšem zůstane v doprovodném komentáři opatrný a bude mluvit o času na vyčkávání a pozorování vývoje. Platí to dvojnásob v situaci, kdy kvůli omezení financování chybí řada vládních dat. Zároveň ale centrální banka nebude chtít naznačovat, že jsme dosáhli vrcholu cyklu, tedy že další pohyb sazeb už bude dolů. Leden odstartuje novou praxi, kdy předseda Powell vystoupí na tiskové konferenci po každém zasedání a nikoli jen po těch sudých.

Britský parlament má v úterý projít sérií hlasování týkajících se brexitu. Hlasování ukáže podporu pro různé varianty či prvky brexitu a bude přípravou na schvalování vládního plánu B. Premiérka Mayová už údajně neoficiálně řekla, že nedovolí brexit bez dohody. Pokud zároveň neprotlačí svůj původní návrh dohody (a to pravděpodobně ne), dostává se stále více do hry odložení brexitu. Finanční trhy jsou už na tuto variantu naladěny a na poslední vývoj kolem tohoto tématu reagovaly pozitivně.

Kromě zpožděných amerických dat je kalendář na tento týden bohatý i na ta regulérní. Jsou to třeba statistiky HDP z obou stran Atlantiku. HDP eurozóny pravděpodobně vykáže za 4Q další zpomalení (y/y) v kontextu už zveřejněných slabších měsíčních údajů. Také v USA se čeká zpomalení ekonomiky, ke kterému v závěru roku zřejmě přispěl zahraniční obchod s investicemi.

Naopak velmi dobré mohou zůstat statistiky z trhu práce v USA. Stabilní tempo mezd a stále poměrně vysoký přírůstek zaměstnanosti by měl ukázat, že trh práce je stále ve velmi dobré kondici. Otázkou je index ISM o průmyslové aktivitě v lednu. Podle konsensu by se měl nepatrně zlepšit, přičemž ale indikace z regionů jsou rozporuplné. Zatím se hodnota indexu drží bezpečně v oblasti expanze sektoru.

Indexy nákupních manažerů vyjdou také v Číně. Předpokládáme větší citlivost trhů na čínská data než dříve. Čínské zpomalování je poměrně velkým tématem a zdejší PMI se nachází už těsně pod neutrálními 50 body. Další pokles by tak mohl ochladit zatím příznivou lednovou náladu. Z evropských PMI může mít největší vliv asi ten britský; v případě Německa či eurozóny půjde už pouze o revizi.

Zmínit se pak můžeme ještě o předběžné inflaci v eurozóně. Ta se za leden nejspíš mírně sníží, ovšem při stagnaci jádrové inflace. ECB věří v opětovné zrychlování cen směrem k cíli na základě rychlejších mezd. Podle nás se ovšem i tak rozplývá myšlenka zvýšení úrokových sazeb už po létě letošního roku a nižší inflace by byla v souladu předpokládaným odkladem tohoto kroku.

Výsledková sezona nabírá na obrátkách a nás čeká celekm slušně nabitý týden. Hned v pondělí přijdou spolu s výsledky Caterpillar i první zprávy z těžařského a stavitelského sektoru, ke kterým se ve středu přidá švédské Volvo. Týden však bude patřit hlavně technologickému sektoru. Svoje čísla představí těžké váhy jako Apple, Qualcomm, Visa, Microsoft (Investiční tipy), Tesla, Facebook, PayPal, Mastercard (Investiční tipy) a Amazon. V Evropě se pak podíváme na zoubek SAPu a Nokii (Investiční tipy). Ve druhé polovině týdne se o slovo představí těžaři ropy Royal Dutch Shell, Chevron (Investiční tipy) a Exxon.

Po prvních dvou týdnech můžeme zhodnotit, že čísla za poslední kvartál roku 2018 se víceméně drží konsensu, případně pozitivně překvapují na čistém zisku na akcii. Očekávání trhu se proto pro 4Q18 víceméně nezměnila a stejně jako na začátku výsledkové sezony je konsensus pro S&P 500 i teď nastaven na 12% yoy růst čistého zisku na akcii a 5% yoy růst tržeb. Co se však prudce změnilo je odhad na 1Q19, který se ještě více zhoršil. Zatímco ještě v říjnu byl konsensus nastaven na 7% yoy zlepšení čistého zisku na akcii, na začátku výsledkové sezony to bylo už jen +2,5 % yoy a nyní jsme se dokonce propadli pod +1 % yoy. Ke změnám odhadů směrem dolů došlo ve všech sektorech, nejvíce to však odnesly Energy a nerostné suroviny. To samé se dá říci o celém roku 2019, pro nějž konsensus klesal postupně z +11,5 % přes +7 % až na současných +6,3 %.

Tento vývoj působí paradoxně zejména s ohledem na dění na trhu, kde pozorujeme výrazně pozitivní náladu a nekončící optimismus. Musíme se proto ptát, zda trh opět nepředbíhá fundament a nepodceňuje existující rizika.

Datum vytvoření: 28/01/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek