Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (19. listopadu - 23. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Jedním z klíčových témat týdne je brexit, takže se na úvod pokusíme trochu zorientovat ve zmatku britské politiky: Hned v pondělí nás čeká důležitá otázka, totiž zda a jak se bude hlasovat o nedůvěře vládě premiérky Mayové. Dosud se údajně neozvalo dost poslanců k vyvolání samotného hlasování. Jenže tento proces probíhá formou anonymních dopisů a teprve během dne se tedy ukáže, jestli hlasování proběhne, či nikoli. Samotný výsledek hlasování je pak velice nejistý, neboť je dost komplikované říct, jak by si která ze skupin pomohla směrem ke kýžené formě (ne)vystoupení z EU nebo svým mocenským ambicím na britské scéně.

Pád vlády by každopádně dost komplikoval další osud návrhu na brexit. Parlamentní strany by svou energii přesunuly k vytvoření nové vlády, která by musela být ustavena včetně získání důvěry do 14 dní. Jestli ne, krátce poté by musely následovat volby.

Když vláda svou pozici uhájí, její pozici to naopak posílí, ale je otázkou, zda i v hlasování o dohodě o brexitu. Ta je totiž pod palbou z různých směrů a Mayová může být odmítnutím tlačena do pokusu o její úpravu. Vzhledem k rozdílným zájmům ale není jasné, kterým směrem by úpravy měly vůbec jít. Z EU zaznělo, že žádná další, lepší smlouva nebude. I přesto si dokážeme představit dodatečné jednání, jenže Unie nebude svolná k novým ústupkům a navíc na ně nebude ani čas. Téma vystoupení Británie z EU se má projednávat už na summitu EU 25. listopadu, aby se následně mohl rozběhnout proces ratifikace.

Široká škála variant, ke kterým může situace sklouznout, stále zahrnuje i pád britské vlády, nové referendum i odložení termínu brexitu. Divoký brexit bez jakékoli dohody se nadále zdá být možností, kterou v reálu nikdo nechce, proto je na seznamu úplně dole. I tak se však na problémy připravují britské firmy i finanční trhy. Libra v posledních dnech politickým zmatkem trpěla a na opčním trhu je znát vyšší snaha o zajištění proti její očekávané volatilitě.

Druhým ostře sledovaným tématem je čínsko-americký obchodní spor. Jako milník pro případnou dohodu se nám rýsuje schůzka G20 na přelomu listopadu a prosince. Do té doby je nutné připravit půdu pro jednání obou prezidentů. Poslední vyjádření Donalda Trumpa je přitom takové, že USA možná nová cla nebudou muset uvalit a že obě země pracují na dohodě. Zmínil přitom, že Čína nedávno zaslala seznam zamýšlených opatření, ale že na něm stále chybí několik důležitých věcí.

Fed na sebe minulý týden upozornil hlavně komentáři, ve kterých připouští negativní dopad zpomalování světové ekonomiky na tu americkou. Téma měnové politiky Fedu zůstává jedním ze zásadních a trhy k němu mohou kdykoli stočit svou pozornost. Tento týden ovšem nedostanou příliš podnětů ze strany nových dat či komentářů. Za zmínku stojí objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo pondělní vystoupení Johna Williamse. Jako indikace hospodářské dynamiky v eurozóně pak poslouží páteční předběžné PMI.

 

 

Datum vytvoření: 19/11/2018
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš