Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (18. února - 22. února)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Vyjednávání mezi Čínou a USA minulý týden údajně slušně pokročilo a v následujících dnech se má rozjet další kolo. Situaci velmi kladně hodnotil Donald Trump, který dokonce přislíbil zrušení cel, pokud bude dohoda uzavřena. To by bylo z tržního pohledu "navíc" oproti současné představě, že dojde pouze k nezavedení nových cel. Optimismus pramení rovněž z přesvědčení, že i v případě nedokončení vyjednávání může být lhůta 1. března prodloužena, pokud budou rozhovory na dobré cestě. Klesalo by tak nebezpečí, že se smlouva zkrátka "nestihne".

Příští dny nabídnou i nové informace ke kondici německé ekonomiky. Jednak vyjde finální revize HDP, která by v případě posunutí růstu do záporu mohla přece jen mít psychologický dopad na trhy (technická recese). Důležitější však budou indikace současné aktivity v podobě indexů PMI, Ifo a případně ZEW. Index nákupních manažerů vyjde také za celou eurozónu, přičemž ve všech případech se čeká v podstatě setrvání na úrovních z předchozího měsíce.

Americký rozpočet se zdá být z tržního pohledu vyřešenou otázkou, která by už neměla mít velký vliv. Efekt však můžou mít vystoupení bankéřů z Fedu, kterých je v plánu zvlášť v pátek celá řada. Ještě zajímavější by pak byly případné komentáře z ECB, neboť se blíží její zasedání, kde bude podle nás muset přitlačit na holubičí strunu. Zejména jde o horší výkon ekonomiky s implikací pro inflaci a důležitým tématem, jež se nyní otevírá, je pak nové TLTRO.

V neděli odpoledne dostal Trump na stůl zprávu o možném dopadu cel na dovoz automobilů a k tomu doporučení, zda k tomuto kroku vůbec přistoupit. Maximální výše 25 % nám asi nehrozí, avšak protekcionistická opatření zřejmě přijdou minimálně na konkrétní komponenty a technologie. Na druhou stranu, Trumpovi léží Evropa očividně již nějakou dobu v žaludku, stejně jako jeho nejbližším poradcům a určité riziko tady je. Navíc, pokud se mu podaří dopracovat k uspokojivé dohodě s Čínou, posílené sebevědomí jej o to spíš připustí k tvrdému řešení. Prezident má nyní 90 dní na konkrétní rozhodnutí.

Německý regulátor finančních trhů dnes zakázal otevírání nových krátkých pozic (a navyšování již existujících) na našem Investičním tipu Wirecard. V předešlém týdnu se potvrdilo, že minimálně jeden člověk dopředu věděl o negativní zprávě Financial Times. Minimálně to zatím znamená, že mohlo dojít k obchodování na základě vnitřních informací (inside information). To samozřejmě pořád nepotvrzuje, že by byl článek od Financial Times nepravdivý nebo zavádějící.

Korporátní sféra nás pořád ještě zásobuje kvartálními výsledky. V pondělí sa sice v Americe kvůli prázdninám neobchoduje a čísla tedy nebudou, avšak hned zítra tam máme Walmart, ve středu lithiový Albemarle a ve čtvrtek po uzavření trhu ještě HPE. Z Evropy si rozebereme výsledky HSBC (úterý), našeho Investičního tipu Orange (středa) a den poté ještě německého operátora Deutsche Telekom. Společnost nám budou dělat i velcí těžaři Glencore, Anglo-American a Newmont Mining.

Datum vytvoření: 18/02/2019
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek