Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (18. března - 22. března)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Klíčovým bodem programu na nejbližší týden je bez pochyby středeční zasedání Fedu. Se změnou sazeb tentokrát nepočítá asi skoro nikdo, ale o to nejde. Březnové přinese první prognózu po prosinci, kdy Fed ještě počítal se dvěma zvýšeními sazeb během letošního roku. To se téměř určitě změní; tak jestřábí už tentokrát bankéři nebudou. Reakce trhů se bude odvíjet od nové prognózy (hlavně dots) a výhledu omezení QT. Výsledný mix může pro trhy vyznívat oběma směry, ovšem na aktuálních úrovních stále považujeme za pravděpodobnější výběr zisků než výrazné prodloužení krátkodobé rally. 

Rozhodně si nemyslíme, že Fed sklouzne k indikaci snížení sazeb - poklesu do jednoho roku přitom trh Fed funds futures přisuzuje pravděpodobnost cca 40 procent. V tomto směru může být část trhu zklamaná, neboť Fed si podle nás stále ještě nezavře cestu ke zvýšení sazeb. Dokonce tato varianta může převládnout v tzv. dots, tedy indikaci budoucího vývoje vycházející z názorů jednotlivých bankéřů.

Druhou zásadní otázkou je ekonomická prognóza. Tam je podle nás prostor pro lehké zhoršení pro letošní HDP, ale na další roky je už prognóza poměrně nízko a zhoršovat by se neměla. V souvislosti s prognózou je třeba sledovat také hodnocení rizik. Tam jde o to, zda Fed ve světle posledního příznivého vývoje čínsko-amerických rozhovorů zlepší pohled na riziko plynoucí z omezení zahraničního obchodu. Zajímat nás bude také pohled Fedu na slabší vyhlídky eurozóny a čínskou snahu vyhnout se prudšímu zpomalení. 

A do třetice je tu zásadní bod v podobě QT. Kvantitativní utahování probíhá tempem 50 mld. USD prodaných dluhopisů měsíčně. Zástupci Fedu ale naznačili, že jsou připraveni tento proces během roku i úplně pozastavit. Takový krok by znamenal uvolnění měnových podmínek, ale zůstává otázkou, zda a kdy se tak stane. Omezení QT už nyní v březnu by pro akcie i dluhopisy bylo plus. 

Kromě Fedu rozhoduje o měnové politice také britská centrální banka. Krátce před datem, kdy měla Británie opustit EU (prodloužení ještě není jisté), se BoE nebude pouštět do žádných větších akcí. Zřejmě zopakuje, že je připravená na všechny varianty a že se bude rozhodovat až v konfrontaci s novou situací. Může přidat varování před divokým brexitem, které by ale také nebylo první. Nová prognóza tentokrát není na programu a postoj k sazbám se také zřejmě nezmění, tedy odpovídající by bylo výhledové zvýšení, ale jsou tu velká rizika. 

Důležitější bude dění kolem brexitu. Na trhu nyní značně převládá optimismus, že se brexit odkládá a na nějaký čas zavládne relativní klid. V následujících dnech to premiérka Mayová ještě jednou zkusí se svým návrhem dohody s EU, a pokud to ani napotřetí nevyjde, na summitu EU bude jednat o odložení. Pozitivní potenciál tohoto tématu je podle nás už hodně vyčerpaný a trhy by naopak hodně utrpěly, pokud by se v procesu něco "pokazilo". 

Mezi novými makrodaty tentokrát vyzdvihneme předběžné evropské indexy nákupních manažerů naplánované na pátek nebo průzkum průmyslové aktivity filadelfského Fedu. 

Na domácí scéně se nadále debatuje o míře utahování úrokových sazeb ČNB. Vojtěch Benda naposledy přišel s názorem, že stabilita koruny by mohla přinést až trojí zvýšení. To je dost jestřábí pohled, většinou z ČNB slyšíme o nula až dvou zvýšeních. Vzhledem k negativním vlivům z eurozóny jsme přitom nadále příznivci spíše jen jednoho takového kroku.

V mezidobí mezi výsledkovými sezónami je korporátních čísel tradičně poskrovnu, ale zrovna várka tohoto týdne má potenciál hýbat minimálně s příslušnými sektory. Zítra po trhu reportuje FedEx. Po poslední prosincové tragédii nečekáme žádné markantní zlepšení, neboť důvodem slabého výhledu pro FY19 byl zpomalující globální obchod, což stále platí. Na druhé straně, po posledním výplachu by mohlo stačit i málo. 

Ve středu v noci zase oznámí výsledky za F2Q19 Micron Technology. Vzhledem k tomu, že právě paměťové čipy jsou epicentrem aktuální sestupné fáze polovodičového cyklu, ozvěna může být slyšet napříč celým odvětvím. My budeme sledovat především ceny DRAM čipů, resp. jejich případnou stabilizaci. 

A konečně, ve čtvrtek reportuje těžká váha spotřebního sektoru, společnost Nike. Nás ale bude možná trochu překvapivě tentokrát více zajímat Conagra Brands, tedy přímý konkurent otloukánka Kraft Heinz.

A ještě jedna důležitá zpráva, která startuje týden v evropském bankovnictví. Německé ministerstvo financí dalo zelenou škrtům desetitisíců pracovních míst v případě úspěšných námluv mezi Deutsche Bank a Commerzbank. Akcie obou bank uvítaly zprávu s nadšením. 

Datum vytvoření: 18/03/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš