Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (14. října - 18. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Spekulace na zmírnění napětí mezi Čínou a USA tentokrát vyšly a obě země jsou na dobré cestě k podpisu částečné dohody. Očekávaný je i obsah - větší čínský dovoz amerických zemědělských plodin výměnou za odložení vyšších cel. Zmínka o ochraně duševního vlastnictví či dalších bodech vypadá spíše jako příslib do budoucna. Zabránění nové eskalaci obchodní války je každopádně dobrou zprávou, která by měla tlumit nejistotu, již celá záležitost rozpoutala. Na druhou stranu současná cla jsou dál v platnosti a budou na ekonomiky vyvíjet tlak. Dnes ráno například přišla nová data z Číny, ukazující, že vývoz i dovoz ztrácí tempo více, než se čekalo. A to nezmiňujeme, že nadějné náznaky smíru v posledních měsících několikrát ukončil jeden naštvaný tweet.

V pondělí znovu zasednou zástupci Británie a EU, aby hledali cestu k dohodě před summitem na konci týdne. Zatímco v posledních dnech zavládlo kolem tohoto tématu velké nadšení, podle oficiálních komentářů zbývá ještě hodně práce. Vyjednavač za EU Barnier optimismus krotil vyjádřením, že pokroky jsou malé.

Na čínská data o zahraničním obchodu naváže inflace, průmyslová výroba, maloobchod a také čínské HDP za 3Q. Při citlivosti na známky zpomalování představují čísla vzrůstající riziko. Dalšími zajímavými čísly budou průzkumy průmyslové aktivity v USA. Jde o regionální údaje, které naznačí aktivitu ve výrobním sektoru v říjnu, poté co zářijový index ISM hodně zklamal. Průmyslová výroba za září pak ukáže na „tvrdých číslech“, jak moc ISM indikuje skutečnou situaci v sektoru. V zámoří vyjdou rovněž maloobchodní tržby, které by podle konsensu měly opět narůst. Spotřebitelská důvěra naznačila, že sentiment zatím dobře odolává dílčím špatným zprávám.

Kromě toho je třeba aspoň periferně sledovat dění na Blízkém východě. Turecká vojenská akce spustila odezvu jak v samotné Sýrii, tak i v EU a USA, kde se diskutuje o možných sankcích.

Na prahu výsledkové sezóny za 3Q19 se všechny oči upírají za horizont na korporátní výhledy pro konec roku, resp. pro rok příští. Právě tady pak spatřujeme největší rizika, neboť tržní konsenzus ohledně růstu zisků ve FY20 tvrdohlavě setrvává poblíž +10 % yoy. A to i přesto, že ten letošní musel vzhledem k okolnostem v průběhu roku korigovat až o -6 p.b.

Růst v příštím roce by se měl opírat o 5% nárůst tržeb, který by měl dle přesvědčení trhu doprovodit další nárůst marží. V otázce profitability ovšem narážíme na potenciální problém. Přestože obsluha korporátního dluhu v průběhu 3Q19 skrze úroky zlevnila, americké korporace stále čelí globálnímu zpomalení, silnému dolaru a rostoucím cenám výrobních vstupů, které se jen částečně daří promítat do prodejních cen. Důkazem budiž nemalý pokles marží ve 2Q19, na nějž pravděpodobně navážeme ještě výrazněji (cca -100 bps yoy ve 3Q19).

V korporátních výsledcích za 3Q19 výraznější riziko nyní nespatřujeme, neboť startovací čára je poměrně benevolentní. Trh aktuálně počítá s bezmála -4% meziročním propadem zisků v rámci indexu S&P 500. Šlo by o první propad od 2Q16; po odečtení energetického sektoru dokonce o první rudý meziroční výsledek od 2Q09!

Vzhledem k tomu, že se nadále počítá s kladným přírůstkem tržeb (+2,7 % yoy), veškerý propad zisků vysvětlují nižší ziskové marže, kterým se nejspíš nevyhne žádný ze sektorů. Nepřekvapivě by na tom měly být nejhůře sektory s největší expozicí na zahraniční poptávku, kterou dusí hospodářské zpomalení plynoucí z obchodních válek. Do čela meziročního propadu zisků by se tak měl opět postavit energetický sektor (-35 % yoy), jemuž nepomáhá ani padající cena ropy (průměr během 3Q19 je o 18 % níže než loni). Energetika by měla být následována materiály (-15 % yoy) a IT (-10 % yoy), kde zatím marně čekáme na dno polovodičového cyklu. Na opačné straně stojí sektory exponované na odolnou domácí poptávku, tj. utility, komunikace, nebo reality, které by se měly pochlubit, byť mírným, nárůstem zisků.

Dlužno dodat, že očekávaný meziroční pokles zisků jde primárně na vrub několika málo obřím korporacím z problémových sektorů/segmentů ekonomiky, namátkou třeba Micron Technology (polovodiče), Exxon Mobil (ropa), nebo Apple (hardware/marže).  

První týden výsledků odstartují již tradičně americké banky. Čekat můžeme nanejvýš mírný růst čistého zisku, jelikož plochá až inverzní výnosová křivka a klesající sazby negativně dopadnou na čisté úrokové marže. Růst objemu poskytnutých úvěrů již nějakou dobu zpomaluje a nic jiného nečekáme ani teď, jelikož ekonomice dochází dech. Příznivý efekt klesajících sazeb se však promítá do příjmů z refinancování hypoték, což by spolu s výnosy z kapitálových trhů a ze správy aktiv mělo dotáhnout čistý zisk ke zmiňovanému mírnému růstu. Podíváme se i na poměr klasifikovaných aktiv k celkovým aktivům, avšak vzhledem k absenci varovných makroekonomických signálů by se delikvence prozatím neměly zvedat.

Ve výčtu důležitých jmen tento týden dále nesmí chybět ASML (polovodiče), Netflix, Ericsson nebo Schlumberger.

Datum vytvoření: 14/10/2019
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek