Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (14. ledna - 18. ledna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Nový týden začal nečekaně slabými čísly o čínském zahraničním obchodu. Přebytek sice narostl nad očekávání, objem obchodu však spadl, a to v obou směrech. Efekt cel tu bude, ale určitě nejde jen o něj. Zpráva je dalším signálem o zpomalování čínské poptávky, což při velikosti ekonomiky rozhodně není pozitivní, a to nejen pro dodavatele surovin.

Na druhé straně je Čína dominantním světovým producentem spotřebního zboží, takže propad vývozu by mohl svědčit o ochlazování poptávky ve světě. Zde se ale můžeme uklidňovat tím, že opadlo silné předzásobování čínskými výrobky z předchozích měsíců, takže může částečně jít pouze o přesunutí poptávky v čase.

V souvislosti s Čínou budou nadále zajímavé nejen příspěvky k jednání o obchodní dohodě s USA, ale také k hospodářské politice. Centrální banka pomáhá snižováním požadavku na povinné minimální rezervy a přispět by mohla i vláda.

Zásadním tématem pro tento týden je brexit. V úterý se bude hlasovat v britském parlamentu o návrhu dohody s EU, který vyjednal tým premiérky Mayové. Návrh bude pravděpodobně odmítnut a vláda do 21.1. připraví plán pro další postup. Otevřených možností je řada. První je asi ta, že vláda se naposledy pokusí dohodu vylepšit přísliby ze strany EU a opakovat hlasování později (možná i vícekrát).

Další možností je snaha o odložení termínu vystoupení z EU. Zvláště bychom to čekali v případě, kdy by ostré odmítnutí dohody v parlamentu nasměrovalo zemi k předčasným volbám. Labouristi by při velké porážce Mayové s její dohodou pravděpodobně vyvolali hlasování o nedůvěře. Méně pravděpodobné možnosti jsou potom druhé referendum, přidružení UK k EU v norském stylu, či odvolání aktivace článku 50 (tj. odpískání celého brexitu).

Co se týče nových dat, ta budou hodně o průmyslu. Průmyslová výroba v eurozóně asi nepotěší - dá se čekat propad. Kondici amerického výrobního sektoru naznačí průzkumy z New Yorku a Filadelfie a vyjdou i tvrdá data za prosinec. Americký maloobchod kvůli uzavírce vlády dost možná nevyjde. V kalendáři je rovněž další série komentářů z Fedu.

Výsledkovou sezonu dnes odstartuje Citigroup, a to již před otevřením amerického trhu. V průběhu týdne budou následovat ostatní velké banky, první zprávy přijdou i ze zdravotnického sektoru (UnitedHealth) a svá čísla ve čtvrtek zveřejní i Netflix. Aerolinky Delta Air Lines, které minulý týden přesunuly své oznámení, přijdou s kůží na trh v úterý a ropný sektor otevře v pátek Schlumberger.

Co se týče předpokládané ziskovosti, do konsensu trhu se zjevně přepsal zhoršující se výhled globálního hospodářského růstu. Zatímco ještě v říjnu trh odhadoval pro index S&P500 18% meziroční růst zisků pro 4Q18, tak nyní je to již jen +12 %. Částečně za to může i vysoká srovnávací báze plynoucí z akcelerující ekonomiky ve 4Q17. Pro nadcházející první kvartál roku 2019 se očekávání růstu zisků snížila ze 7 % yoy na vleklých +2,5 % yoy. Tady se naplno projeví vypršení efektu daňové reformy, která dle odhadů pomáhala ziskům cca 10 procentními body.

Největší nárůst pesimizmu vidíme v technologickém sektoru, jenž by měl ve 4Q18 vykázat jen 5,5% yoy růst zisků, přičemž hlavní podíl viny nesou nepřekvapivě polovodiče a hardware. Oslabení na trhu s ropou přispělo k přecenění i v energetickém sektoru, kde nyní trh očekává již jen 70% yoy růst, přičemž v říjnu to bylo ještě +100 % yoy. Přecenění se nevyhl ani finanční sektor (z +22 % yoy na +12 % yoy), jenž si přetrpěl jak velice plochou výnosovou křivku, tak holubičí FED a pomalejší zvedání úrokových sazeb. Ani jedno není pro čisté úrokové marže příznivé a zůstává tedy doufat, že volatilita na trzích potáhne alespoň výnosy z investičních divizí.

Napětí by se tedy dalo takříkajíc krájet, pár pozitiv se tady ale dá najít. Například tržby jako takové zůstaly víceméně ušetřeny a pořád se pro ně odhaduje 5% yoy růst. Podstatné snížení konsensu navíc dává větší prostor pro pozitivní překvapení, kterých jsme se v předešlých výsledkových sezonách vždy dočkali. Nicméně musíme podotknout, že s převládajícími riziky by tato překvapení musela být podstatného rázu, aby dokázala trhy namotivovat k výrazným pohybům směrem vzhůru.

Datum vytvoření: 14/01/2019
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Nezaměstnanost mírně vyšší než loni, ale nižší než za covidu Minimálně ve srovnání s předchozími epizodami recese. Březnová míra nezaměstnano... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek