Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (12. listopadu - 16. listopadu)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

V průběhu tohoto týdne, který navazuje na rozhodnutí Fedu, má řada zástupců americké centrální banky naplánovaná svá vystoupení. Vedle toho vyjdou maloobchodní tržby, průmyslová výroba, a především inflace. Už zasedání měnového výboru naznačilo, že plán zvyšovat úrokové sazby zůstává v platnosti i přes pochybnosti, které vyvolala slabá dynamika investic. Pro akcie i dluhopisy by bylo zvlášť nepříjemné, pokud by se potvrzovalo zpomalování ekonomiky a zároveň upevňování inflačních tlaků. V událostech příštích dnů tak budou doufat buď v měkčí postoj centrálních bankéřů, nebo příznivější data.

Nezajímavé tentokrát asi nebudou ani údaje z eurozóny. Výkon německé ekonomiky má ve 3Q klesnout hlavně kvůli útlumu výroby aut po zavedení nových norem. Spolu s tím se nic velkého asi nedá čekat ani od průmyslu a HDP eurozóny. Odborníci z německých bank a podniků pak zřejmě projeví svůj pesimismus v průzkumu ZEW.

Velkým tématem pro tento měsíc zůstává Čína, a to v kontextu obchodní války s USA i vývoje vlastní ekonomiky. Premiér Li Keqiang přislíbil další otevírání ekonomiky vnějšímu obchodu a navázal tak na premiéra Xi z minulého týdne. Čína se tváří jako obhájce volného obchodu a snaží se činit dílčí kroky ke zmírnění napětí s USA, které by ale zároveň nevypadaly jako ústupky. Na trhy zatím nové přísliby příliš nepůsobí, klíčová bude až schůzka Xi - Trump na G20 koncem měsíce. Tento týden možná více pozornosti než obchodní spor upoutá samotný výkon čínské ekonomiky, který naznačí měsíční údaje z maloobchodu a průmyslu.

Premiérka Mayová v úterý údajně zveřejní návrh dohody s EU a vystoupí s ním také v parlamentu. Právě tam se bude lámat chleba, a to zejména na podpoře severoirské DUP, bez které konzervativci nemají většinu. Ani konzervativní strana však rozhodně není v podpoře jednotná. Zatímco optimistické komentáře o dohodě z britské i evropské strany na trhy v posledních dnech dokázaly zapůsobit, parlamentní realita nyní táhne náladu dolů a libra se dostává pod tlak.

Itálie má do úterka dodat EU nový návrh rozpočtu, který by podle dohodnutých pravidel měl vykázat snížení deficitu oproti letošku. Vedle toho se minulý týden začaly ukazovat nové rozmíšky mezi oběma koaličními stranami. Trhy jsou však ohledně Itálie stále poměrně klidné a konkrétně nyní, začátkem týdne, nejsou znát vážné obavy z dalšího vývoje.

Saúdská Arábie podpořila ceny ropy. Tato země oznámila, že v prosinci chce omezit těžbu o 500 Mb/d, čímž zároveň upevnila očekávání, že prosincová schůzka OPEC povede ke snížení produkce celého kartelu. Ten by společně s Ruskem mohl z trhu stáhnout až 1 Mb/d.

Z probíhající výsledkové sezóny bude v následujících dnech stát za pozornost série výsledků amerických maloobchodníků (Walmart, Macy´s, Home Depot, JC Penney). Zdravotnický sektor zastupují Merck nebo Bayer a v rámci polovodičů na sebe upoutají Nvidia či Applied Materials. 

Datum vytvoření: 12/11/2018
Patria Finance

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek