
Odhady pro růst hlavních ekonomik klesají. Což o to, finanční trhy si tímto prošly hlavně v závěru loňského roku, ale i nyní některé nové prognózy dokáží část trhu negativně překvapit. Bylo tomu tak hlavně v případě aktualizovaného výhledu ECB a vládního cíle pro čínský HDP, po kterém následoval šok v podobě strmého propadu objemu zahraničního obchodu.
U Číny se ale přidaly i další faktory, které vedly k odlivu peněz z jejího akciového trhu. Na druhou stranu se o víkendu trhu dostalo podpory ze strany centrální banky, která přislíbila další podporu pro úvěry. V pondělí nechalo trhy poměrně v klidu opětovné snížení odhadu pro růst HDP ze strany německé vlády už na 0,8 pct. To ale podle nás neznamená, že by téma ekonomických vyhlídek ztrácelo na významu. Naopak. Po sérii špatných zpráv by trhy měly držet na uzdě obavy, že dynamika hlavních ekonomiky může být horší, než na co se na přelomu roku připravily. To je logicky spojeno s přehodnocováním, zda je svižný návrat akcií vzhůru ospravedlnitelný.
Už v pondělí dostaneme údaj o amerických maloobchodních tržbách za leden, které po zklamání z předchozího údaje i z trhu práce budou očekávány s napětím. Podobně vidíme jako potenciálně pro rizikové pro trh data o čínském maloobchodu a průmyslové výrobě naplánovaná na čtvrteční brzké ráno. Zmínku si pak zaslouží také americký průmysl či inflace.
Tento týden nás čeká série důležitých rozhodnutí o brexitu. V úterý bude parlament opět hlasovat návrhu dohody premiérky Mayové. Zřejmě ho znovu odmítne, a tak by následující den mělo následovat hlasování o tom, zda země opustí EU bez dohody. A jestli neprojde ani tento návrh, další
v pořadí má být hlasování o odložení brexitu. Trh je naladěný právě na tuto variantu, takže by bylo velkým a negativním překvapením, pokud by se cesta k odložení v parlamentu zadrhla.
Prezident Trump už v pondělí předloží Kongresu rozpočtový požadavek,
v rámci něhož bude chtít navýšit objem peněz na mexickou zeď. Předpokládaný střet s demokraty, který bývá pravidlem, by neměl trhy nijak rozházet.



