Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (1. dubna - 5. dubna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Do diskuse o vyhlídkách hlavních ekonomik promluvila nová data, konkrétně důležité indexy nákupních manažerů. Ten čínský se v březnu vyhoupl ze 49,9 bodu naznačujících těsný pokles průmyslového sektoru, na 50,8, což je naopak indikace lehkého růstu. Naproti tomu obdobné indexy z Německa a eurozóny byly revidovány ještě hlouběji pod neutrální 50bodovou hranici a za odhady v 1Q zaostal japonský konjunkturální index Tankan. Finanční trhy se ovšem zaměřily na čínská data a začaly týden pozitivně.

Další v pořadí bude americký index ISM, tedy číslo podobného stylu. V březnu by podle odhadů mělo mírně stoupnout po slabším únorovém výsledku. V úterý naznačí vyhlídky amerického průmyslu objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Bez objednávek letadel (kde se zřejmě projeví kauza 737 MAX) by mohla být data celkem slušná. Co se týče výkonu reálné ekonomiky, je třeba zmínit ještě německou průmyslovou výrobu a průmyslové objednávky a také maloobchodní tržby z USA a eurozóny.

V závěru týdne nás čeká březnová zpráva z amerického trhu práce. Únorová data byla nečekaně slabá, ale zatím nespustila žádnou paniku, neboť volatilita u zaměstnanosti je obecně dost velká. Tentokrát se čeká výrazné zlepšení směrem k předchozím úrovním. Opakování nízkého přírůstku pracovních míst by ovšem mělo na trhy vážnější následky. Důležité zůstávají rovněž mzdy, které by měly držet relativně dobré meziroční tempo 3,4 pct.

Předběžná inflace v eurozóně je obecně zajímavé číslo, ovšem jeho vliv asi sníží fakt, že ECB nedávno jasně vytyčila svou stabilní politiku nejméně na zbytek letošního roku.

Britská vláda se v pondělí sejde, aby se dohodla na dalším postupu, poté co byl potřetí parlamentem zamítnut návrh na dohodu o brexitu. Do 12. dubna má Británie EU sdělit, jestli se zúčastní voleb do EP koncem května. Jinými slovy rozhodnout se o formě a případném dalším odložení brexitu.

Pozitivně vykročily do nového týdne zejména evropské automobilky, které zaregovaly na zmiňovaná dobrá data z Číny. Druhá největší ekonomika světa je pro tyto společnposti důležitým odbytištěm, a navíc se jejich akcie momentálně prodávají s poměrně výrazným diskontem. Zmínit můžeme ještě easyJet, jenž své akcionáře varoval před dopady brexitu na výkon aerolinek ve druhé polovině tohoto roku a odstartoval tak prudký sešup svých akcií. Z korporátních sféry nás v tomto týdnu žádná vyloženě zajímavá čísla nečekají.

Datum vytvoření: 01/04/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko