„Cílem našeho sociálního bankovnictví je poskytovat komplexní podporu sociálním podnikům a neziskovým organizacím. Je skvělé, že již za tři roky své existence vykazují naše programy hmatatelný úspěch,“ uvádí šéf sociálního bankovnictví České spořitelny Otto Mach.
Česká spořitelna spustila ve druhé polovině roku 2015 jako první tuzemská banka komplexní program zaměřený na neziskové organizace a sociální podnikatele. Cílem je umožnit firmám se sociálním přesahem dlouhodobou existenci. V rámci sociálního bankovnictví podporuje ČS edukační programy a akcelerátory, nabízí sociálním podnikům a neziskovým organizacím poradenství a také financování.
Za tři roky existence programu získalo 255 sociálních podniků a neziskových organizací úvěry v celkové hodnotě 30 milionů EUR. Jedním z nejviditelnějších příkladů, jaké přínosy může mít sociální bankovnictví České spořitelny, je sdružením Neratov. S ním Česká spořitelna dlouhodobě spolupracuje, zajišťuje pro jeho rozvoj dobrovolníky, granty, provozní úvěry. I díky této spolupráci získalo sdružení schopnost se samo financovat skrze poskytování dalších sociálních služeb.
V následujících pěti letech budou moci sociální podniky získávat na financování svých investic až 12 milionů euro díky záruce Evropského investičního fondu. Spořitelna se tak stala první tuzemskou bankou, která zapojila do financování sociálních podniků i peníze z EU. Úvěry se zárukou EIF již od léta 2018 čerpalo 8 sociálních podniků, jejich celková hodnota dosáhla 625,000 eur.
Edukační programy využila zhruba třetina klientů sociálního bankovnictví České spořitelny. Celkem 71 procent klientů uvádí, že jejich ekonomická situace se v porovnání s předchozím rokem zlepšila, a 85 procent klientů sociálního bankovnictví očekává zlepšení v následujících 12 měsících.
Skupina Erste pomohla vytvořit 14 tisíc pracovních míst
Nabídek sociálního bankovnictví skupiny Erste, která je mateřskou skupinou České spořitelny, využilo v letech 2016 – 2018 více než 2,500 začínajících podnikatelů a 400 sociálních podniků které zaměstnaly více než 1,500 osob ze sociálně vyloučených skupin. V regionu střední a východní Evropy bylo díky sociálnímu bankovnictví skupiny Erste vytvořeno více než 14,000 nových pracovních míst. Celkový objem úvěrů sociálním podnikům a neziskovkám poskytnutých skupinou Erste přesáhl 170 milionů eur.
„Tyto výsledky dále posilují naše odhodlání rozšiřovat sociální bankovnictví. Rovněž zintenzivníme náš kontakt s těmi, kdo rozhodují, a s regulátory, abychom zvýšili jejich povědomí o tom, že podporu v našem regionu potřebuje 15 milionů znevýhodněných lidí,“ uvedl Andreas Treichl, předseda představenstva Erste Group.