NCA spolupracuje s vládou a dalšími státními orgány. Snaží se především o omezení schopnosti zločinců využívat na praní peněz společnosti registrované v Británii.
Britské a ruské subjekty dominují seznamu účtů, které byly využívány k transakcím ve výši 200 miliard eur prostřednictvím pobočky Danske Bank v Estonsku v letech 2007 až 2015. Ve Spojeném království je v šetření něco kolem tisícovky účtů. Vzhledem k tomu, jak se skandál rozšiřuje do dalších zemí, se také zvyšují obavy investorů z možných sankcí, kterým by mohla Danske Bank čelit. Další země včetně Spojených států se zatím nevyjádřily, zda v nich probíhá vyšetřování.
„Musíme udělat více, abychom zabránili praní peněz,“ řekl předseda Danske Bank Ole Andersen novinářům v Kodani v návaznosti na rezignaci předsedy představenstva Thomase Borgena. Borgen měl na starosti mezinárodní operace Danske Bank včetně Estonska v letech 2009 až 2012. Banka se navíc dostává do dalších problémů. Spolupráci s ní ukončila charitativní společnost Care Danmark. Starosta Aalborgu, třetího největšího města v Dánsku, prohlásil, že rada města bude jednat o partnerství s Danske Bank.
Evropská komise minulý týden doporučila změny bankovního dohledu, včetně posílení vnitrostátních orgánů a zastavila vytvoření nové finanční kriminální agentury, kterou požaduje Evropská centrální banka. Komisařka Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová se nechala slyšet, že se jedná o gigantický skandál. Podle jejích informací mělo být prostřednictvím evropských bank propráno několik miliard eur.
Zdroj: Reuters.com