Prosincový nárůst počtu nezaměstnaných se opakuje každý rok a je dán ukončováním sezónních prací. Trend z posledního období však naznačuje, že nezaměstnaných bude postupně přibývat i vlivem slábnoucí ekonomiky. Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v okresech Karviná (6,7 %) či Bruntál (5,6 %). Počet volných pracovních míst zůstal vysoký, když v prosinci dosáhl téměř 341 tis., což bylo o 2287 více než v listopadu. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru 0,6 uchazeče.
Zpomalující ekonomika bude znamenat postupný nárůst nezaměstnanosti, loňské rekordní hodnoty se již opakovat nebudou. Stagnace německého hospodářství se začíná postupně projevovat i v tuzemsku, nejvíce je přitom zasažena průmyslová výroba, která je pilířem domácí ekonomiky. Firmy pociťují slabou poptávku a výrazně klesá objem nových zakázek. Proto v průmyslu pozorujeme již od počátku loňského roku postupnou redukci zaměstnanosti. Tento trend v posledních měsících nabývá na intenzitě. Zpomalující ekonomika tak postupně začíná navracet přehřátý trh práce k normálu. V následujících měsících tedy můžeme očekávat, že míra nezaměstnanosti bude stoupat, přesto by i nadále měla zůstat nejnižší v EU. Průměrnou hodnotu nezaměstnanosti v roce 2020 tak předpokládáme mírně nad třemi procenty.
Nízké úrovně nezaměstnanosti budou i nadále podporovat mzdovou dynamiku. Ve třetím čtvrtletí jsme se dočkali nominálního růstu průměrné hrubé měsíční mzdy na úrovni 6,9 % a v průměru za první tři čtvrtletí roku 2019 dokonce 7,2 %. Svižný růst průměrné mzdy nad šesti procenty očekáváme i v roce 2020.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank