Přes pětinový pokles trhu si Hypoteční banka již 12 let drží pozici jedničky na trhu

Skupina ČSOB vstupuje do nového roku 2020 s největším podílem na trhu v oblasti bydlení. Napomáhají ji k tomu dvě jedničky na trhu financování bydlení. V segmentu hypoték si pozici už 12 let drží Hypoteční banka. V minulém roce se navíc skupina stala jediným vlastníkem Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS), lídra svého segmentu. Hypoteční banka i stavební spořitelny se v úvěrech v loňském roce vyrovnávaly se zpřísněním podmínek ze strany ČNB, zájem o stavební spoření naopak rostl. V roce 2020, kdy budou podle odborníků nemovitosti i nadále mírně zdražovat, chce skupina ČSOB naplno využít potenciálu ke spolupráci mezi jednotlivými entitami.

Rok 2019 se na hypotečním trhu nesl ve znamení adaptace bank a zákazníků na doporučení ČNB z října 2018 a zpřísnění podmínek pro získání hypoték. Po poslední dekádě, kdy hypoteční trh rostl, včetně posledních třech doslova rekordních let, tak zažil pokles.

„Podobný vývoj jsme očekávali, a to zejména v prvním kvartálu roku 2019. Zaznamenaný pokles ale naše očekávání předčil. Na začátku roku jsme odhadovali výsledek trhu na úrovni 200 miliard korun ročně v celkovém objemu prodaných hypoték, poslední čísla ukazují, že trh dosáhl hodnoty 181 miliard. Meziročně se bavíme o téměř pětinovém poklesu,“ shrnul výsledky předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. I přes změnu podmínek si Hypoteční banka s portfoliem v hodnotě 315 miliard korun udržela už dvanáctý rok v řadě pozici jedničky na trhu.

Nižší úrokové sazby, vyšší ceny nemovitostí

Na horší dostupnost hypoték v závislosti na zpřísnění podmínek banky reagovaly postupným snižováním úrokových sazeb, které koncem roku dosáhly až na průměrnou úroveň 2,35 procent. Zájemcům o hypotéku ale situaci ztěžuje i stálé, ačkoliv nyní již mírné, zdražování nemovitostí. Meziroční nárůst cen se pohybuje okolo 8 %. Ve srovnání s příjmy českých domácností jsou tak ceny nemovitostí vysoké. V rámci EU patří Česká republika mezi země s vyšším tempem růstu cen, v třetím čtvrtletí 2019 obsadila šesté místo. Zdražování vedlo i k dosažení historicky nejvyšší průměrné hypotéky - 2,6 milionu korun, což je asi o 300 tisíc více než v předloňském roce. Dominovaly převážně hypotéky s LTV 80 a fixací na pět a více let.      

Zlevňování nemovitostí se nedá očekávat ani v příštím roce. Úrokové sazby pak budou z velké části záviset na chování trhu a ČNB. „Co se týče úrokových sazeb, zatím máme k dispozici jen nejisté odhady. Jejich výše bude podmíněná vnějšími vlivy, jako jsou ceny zdrojů na trhu, a podepíše se na nich i rozdělení trhu mezi hypotékami a účelovým financováním od stavebních spořitelen,“ nastínil možný vývoj Jiří Feix.

Zájem o stavební spoření stále roste

Také stavební spořitelny se v loňském roce vyrovnávaly s doporučeními ČNB, zájem o stavební spoření přesto rostl. Největší domácí stavební spořitelna a nový člen Skupiny ČSOB, Českomoravská stavební spořitelna, loni zvýšila prodeje stavebka o 2,3 procenta a uzavřela 180 tisíc smluv. Celkově bylo v loňském roce uzavřeno 545 tisíc nových smluv o stavebním spoření. Ačkoliv v loňském roce poklesl objem poskytnutých úvěrů, je výhled do roku 2020 pozitivní i v této oblasti.

Spolupráce mezi jedničkami na trhu

Díky dvěma jedničkám na trhu – Hypoteční bance a ČMSS – vstupuje Skupina ČSOB do nového roku 2020 s největším podílem na trhu financování bydlení v České republice, a to 30 %.

„Skupina ČSOB se v minulém roce stala jediným vlastníkem ČMSS. Počínaje rokem 2020 chceme na maximum využít jedinečného potenciálu ve spolupráci mezi naší stavební spořitelnou, ČSOB a Hypoteční bankou, tedy entitami, které se co do nabízených služeb dokonale doplňují. Klientům plánujeme nabídnout plný servis a komplexní řešení pro financování vlastního bydlení,“ nastínil spolupráci člen představenstva a vrchní ředitel ČSOB Petr Hutla. Využít tak chce více než milionu aktivních smluv u ČMSS. Klienti budou moci využít silných stránek každé z entit Skupiny ČSOB.

 

Datum vytvoření: Čtvrtek, 9. Leden 2020

ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Hospodaření většiny zemí EU se pozvolna zlepšuje

Na dluhopisový trh eurozóny už třetím měsícem míří příval nových eur v podobě restartovaného...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Koruna na nových post-intervenčních maximech, co čekat dál?

Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do okolí 25,15 EUR/CZK. Od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance