Průzkum, jehož cílem bylo zmapovat přínos podnikatelů a jejich podnikání pro globální trh práce, oslovil ve 13 zemích světa 2 144 podnikatelů. Položené otázky se týkaly jejich plánů v oblasti zaměstnanosti a výhledu ekonomiky. Druhou skupinu respondentů tvořilo 2 807 mladých lidí pocházejících ze stejných zemí. Průzkum se dotazoval na jejich podnikatelské ambice a překážky, které jim brání ve spl, přičemž zjistil, že svůj byznys si chce v některé etapě své kariéry otevřít dokonce až 65 procent dotázaných.
Čísla výzkumu ostře kontrastují s plány vrcholových manažerů velkých společností, jejichž názory a postoje zmapoval aktuálně jiný globální průzkum EY, Barometr investiční důvěry. Podle něho hodlá vytvářet nová pracovní místa jen 29 % dotázaných velkých společností.
„Globální ekonomika je sice na cestě k oživení, nicméně hospodářský růst je zatím jen slabý. Přitom jedna z možností, jak ho výrazněji posílit – podpora podnikatelů – zůstává často opomíjená. Pokud jde o důvěru v ekonomiku a nabírání nových zaměstnanců, podnikatelé se už tradičně vymykají globálním trendům, a náš průzkum tento fakt opět potvrdil. Zaslouží si, aby s nimi stát i celá byznysová sféra víc spolupracovaly a vytvářely jim optimální podmínky pro úspěšný rozvoj.“ upozorňuje Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v České republice a střední a jihovýchodní Evropě.
Podnikatelé mají stále větší zájem o zahraniční zaměstnance
Podnikatelé se při nabírání nových zaměstnanců stále častěji obracejí do zahraničí. V příštím roce se k tomu chystá 47 % oslovených podnikatelů, přičemž největší je toto procento v rozvíjejících se ekonomikách, konkrétně v severní Africe (74 %), v Číně (68 %) a Indii (63 %). Mladí jsou v tomto směru odvážnější, nábor zahraničních pracovníků plánuje 69 procent oslovených podnikatelů v kategorii do 35 let. Nezabrání jim v tom ani nedostatečný přístup k financím či jiné negativní ekonomické faktory, což jsou právě dvě překážky v podnikání, které oslovení mladí lidé uvádějí nejčastěji.