

Mezera mezi oběma výnosy se zužuje a křivka se vyrovnává, čím více se trh domnívá, že dojde k ekonomickým nepokojům. V případě, že se výnos z dvouletého dluhopisu stává vyšší než výnos na desetiletém cenném papíru, nastává takzvaná inverze výnosové křivky. Na trzích tedy dochází k vyššímu riziku krátkodobého vypůjčení peněz než dlouhodobého. V rostoucí a zdravé ekonomice by úvěrování z dlouhodobého hlediska mělo být považováno za riskantnější.
Ukazatel výnosové křivky je ve středu pozornosti v posledních týdnech, neboť se linka zvětšuje. Mnoho investorů to vnímá jako předzvěst nadcházející recese. Erin Browne, vedoucí oddělení aktiv UBS řekl minulý týden, že ukazatel bude pokračovat ve zpomalování a invertování na konci roku 2019. To může způsobit nejistotu mezi velkými hráči na trhu. „Očekávám, že americká výnosová křivka se bude i nadále vyrovnávat a obrátí se na konci roku 2019. Myslím, že investoři by to neměli brát jako znamení hrozící recese," řekl Browne. "Absolutní míra sazeb je velmi nízká a inverze bude mít menší vliv na finanční trhy než v minulosti," dodal.
Úrokové sazby poklesky na rekordně nízkou úroveň v důsledku krize státních dluhů. Teprve nyní, přibližně po 7 letech začaly centrální banky realizovat určité zvýšení sazeb. Očekává se však, že se sazby budou zvyšovat postupně.
Zdroj: CNBC.com



