Na trhu s dluhopisy by mohlo dojít k zásadnímu zlomu

Někteří analytici se začínají obávat radikální změny na trhu amerických dluhopisů. Hlavním důvodem je výnosová křivka, která se může přejít v inverzi. Křivka ukazuje rozdíl mezi úrokovou sazbou dvouleté pokladniční poukázky a úrokovou sazbou na desetileté americké dluhopisy.

Mezera mezi oběma výnosy se zužuje a křivka se vyrovnává, čím více se trh domnívá, že dojde k ekonomickým nepokojům. V případě, že se výnos z dvouletého dluhopisu stává vyšší než výnos na desetiletém cenném papíru, nastává takzvaná inverze výnosové křivky. Na trzích tedy dochází k vyššímu riziku krátkodobého vypůjčení peněz než dlouhodobého. V rostoucí a zdravé ekonomice by úvěrování z dlouhodobého hlediska mělo být považováno za riskantnější.

Ukazatel výnosové křivky je ve středu pozornosti v posledních týdnech, neboť se linka zvětšuje. Mnoho investorů to vnímá jako předzvěst nadcházející recese. Erin Browne, vedoucí oddělení aktiv UBS řekl minulý týden, že ukazatel bude pokračovat ve zpomalování a invertování na konci roku 2019. To může způsobit nejistotu mezi velkými hráči na trhu. „Očekávám, že americká výnosová křivka se bude i nadále vyrovnávat a obrátí se na konci roku 2019. Myslím, že investoři by to neměli brát jako znamení hrozící recese," řekl Browne. "Absolutní míra sazeb je velmi nízká a inverze bude mít menší vliv na finanční trhy než v minulosti," dodal.

Úrokové sazby poklesky na rekordně nízkou úroveň v důsledku krize státních dluhů. Teprve nyní, přibližně po 7 letech začaly centrální banky realizovat určité zvýšení sazeb. Očekává se však, že se sazby budou zvyšovat postupně.

Zdroj: CNBC.com

Datum vytvoření: Pátek, 27. Červenec 2018

Třetí propad automobilového trhu v EU za sebou

Úspěch české ekonomiky je v posledních letech spojený s automobilovým průmyslem, který přímo sám...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

7 dní s korunou: ECB po třech letech ukončí kvantitativní uvolňování

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie jako na horské dráze

Trhy zažívají návrat extrémní volatility. Včera americký akciový index Dow Jones ztrácel pod...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance