S trochou nadsázky lze říct, že agentura vyčíslila, kolik stojí investora jeho emoce. Finanční svět se musí popasovat s novým typem investičního rizika – chybnými rozhodnutími způsobenými nikoliv nedostatkem znalostí, ale strachem ze ztráty, touhou po zisku a nepřesným způsobem myšlení.
„Pokud si máte vybrat mezi jistotou, že dostanete tisícovku nebo šedesátiprocentní šanci, že můžete získat tisíce dva, tak si nejspíš zvolíte první jistější variantu. Ačkoliv rozum velí zisky maximalizovat, lidé si instinktivně raději zvolí zisk nižší, ale jistý. Podobně neracionálně se chovají i na finančních trzích. Podléhají emocím, nakupují draze, prodávají levně a logicky tak přicházejí o značnou část výnosů,“ říká Jan Barta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.
Emoce jsou však přirozenou součástí našich osobností. Jejich absence je označována za psychickou poruchu, vyskytující se například u psychopatů. Zdravý člověk může emoce krátkodobě potlačit, ale není v jeho silách se jich zbavit. „Lidský faktor“ tak představuje v investování značné riziko.
Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s vlivem emocí, je pravidelné investování. Jeho princip se podobá chování zkušeného a racionálně uvažujícího investora. Nakupujeme víc, když cena klesá a méně, když zase roste. Pravidelné investice mohou pomoci i s chorobným odkládáním investice (prokrastinací). „Tím, že peníze vkládáme pravidelně po malých částkách, vytvoříme si nejen návyk investovat, ale především strategické rezervy, které nám mohou zpříjemnit třeba život ve stáří,“ dodává Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Managementu.
Nezbytnou součástí investorovi strategie by měla být také diverzifikace jeho portfolia do různých typů aktiv. Touto cestou může investor poměrně snadno eliminovat riziko velkých ztrát a zároveň získat zajímavé výnosy ze svých investic.