„Prošetřovali jsme přes 1000 podezřelých pojistných událostí a ve 450 případech jsme prokázali podvodné jednání. Celková uchráněná hodnota přesáhla 137 milionů korun. V roce 2022 to bylo 500 podvodů za 107 milionů korun. Nárůst u uchráněné hodnoty je tedy přes 30 %,“ zhodnotila rok 2023 Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence v pojišťovně Kooperativa.
Nejproblémovějším regionem byl v roce 2023 Plzeňský kraj, kde Kooperativa odhalila
30 pojistných podvodů za více než 40 milionů korun. Nejméně podvodů pak její vyšetřovatelé odhalili v Karlovarském kraji a v kraji Vysočina.
„Opět nejvíce případů jsme řešili v oblasti pojištění vozidel, s uchráněnou hodnotou
56 milionů korun, pak následuje životní a úrazové pojištění s 37 miliony korun uchráněné hodnoty. Oproti loňsku pak výrazně narostla uchráněná hodnota u pojištění majetku a odpovědnosti občanů, na téměř 36 milionů korun,“ doplnila Dita Němečková.
Podstata pojistných podvodů je stále stejná, nejčastěji klienti uvádějí nepravdivé skutečnosti o vzniku nebo výši škody nebo se snaží uplatnit škodu vzniklou před datem sjednání pojištění.
„Ostatně nepravdivé údaje uvedl například i poškozený, jehož vozidlo naboural náš klient. Poškozený vozidlo užíval jako taxi a za dobu, kdy ho měl v opravě, nám vyčíslil škodu na ušlém zisku ve výši téměř 500 tisíc korun. Vozidlo nemělo taxametr, a tak nám výši škody dokládal příjmovými doklady a doklady za nákup pohonných hmot. Podle doložených dokladů měl najezdit za 3 měsíce 75 000 km. Případ jsme prošetřili a zjistili jsme, že tento údaj nadhodnotil o 40 000 km, čímž se chtěl obohatit o několik set tisíc korun,“ popisuje jeden konkrétní podvod Dita Němečková.
Zdroj: Kooperativa