Přejít k hlavnímu obsahu
Komerční banka se znovu zapojila do kampaně nePINdej
Kybernetických podvodů prudce přibývá a letošní rok bude rekordní. Z aktuálních dat Komerční banky, která prověřuje až půl milionu transakci denně, vyplývá, že už nyní došlo ke stejnému množství podvodů jako za celý loňský rok. Podle jejích expertů útočníci testují na vyspělém českém bankovním trhu nové metody a k podvodům už využívají i umělou inteligenci.
cybersecurity

Česká bankovní asociace ve spolupráci s Policií ČR spouští v těchto dnech další ročník kampaně na podporu kyberbezpečnosti s názvem nePINdej. Kyberbezpečnosti a ochraně peněz svých klientů se Komerční banka věnuje už dlouho, a proto se znovu k této preventivní akci připojila.

Jen za loňský rok odhalila Komerční banka 606 případů podvodů, což je dvojnásobek oproti roku 2021 a dokonce pětinásobek ve srovnání s rokem 2018. Podařilo se jí tím zabránit převedení 104 milionů korun na účty podvodníků. Částka u největší podvodné transakce dosáhla 13 milionů korun, a to u podvodu známého jako Falešný ředitel. Spolu s počtem podvodů roste i objem transakcí – loni se podařilo zachytit 38 % celkové hodnoty pokusů o podvodné transakce vůči klientům Komerční banky.

Letos už došlo k takovému množství podvodů, jako za celý loňský rok. Podvodníci jsou prý nejvíce aktivní počátkem léta, kdy začínají dovolené, a pak kolem Vánoc, takže druhá velká vlna podvodů nás v tomto roce teprve čeká. Marek Macháček, expert na prevenci platebních podvodů v Komerční bance odhaduje, že letos vzroste počet podvodů oproti loňskému roku o 15-20 %.

„Denně prověříme zhruba půl milionu transakcí. Pokud zachytíme platební příkaz, který má známky pokusu o podvod, klienta okamžitě kontaktujeme a varujeme,“ říká Macháček. Problémem podle něj je, že i když klienta pracovníci banky varují, v nemálo případech dál trvá na dokončení transakce a odeslání peněz.

Datum vytvoření: 12/09/2023

linkedin

Komentáře komentáře
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Dubnové ceny výrobců zklidnily obavy ze zrychlení inflace Ceny služeb také meziměsíčně mírně rostly, stejně jako v minulém měsíci byl však... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler