V České republice dnes najdeme více dětí s bankovním účtem než bez něj. Svým vlastním kontem disponuje už 63 % z nich. Motivace rodičů pro zřízení dětského účtu je spojená především s přáním naučit děti finanční odpovědnosti (66 %) a možností lépe spravovat jejich peníze (62 %). Důležitou roli ale hraje i přístup k platební kartě nebo mobilnímu bankovnictví (49 %) a výhodné úročení (20 %).
Založení účtu je pro většinu českých dětí spojené s významným milníkem jejich životů, a to nástupem na střední školu. Právě mezi 14 a 17 lety ho rodiče zřídí 36 % z nich, necelé třetině (30 %) mezi 10 a 13 lety a dalších 18 % rodičů to stihne už mezi 6 a 9 lety. Najdou se i malí rekordmani, kteří se vlastním účtem mohou pyšnit už v kolébce (5 %).
O výběru banky pro dětské účty nejčastěji rozhoduje výše poplatků za vedení konta a další služby (65 %) nebo dobrá zkušenosti s danou bankou (46 %). Výhodné sazby nebo bonusy hrály roli pro 39 % rodičů, podobně na tom je i dostupnost bankomatů a poboček poblíž bydliště či školy či přehlednost online bankovnictví. Z průzkumu vyšlo najevo, že nezanedbatelný vliv má i rodinná tradice. Pro 31 % rodičů totiž je rozhodující mimo jiné to, u které banky mají účet otevření oni sami.
Jednou z prvních příležitostí, jak se mohou děti naučit nakládat s penězi, bývá kapesné. Alespoň nějaký finanční příspěvek dětem dává 83 % rodičů, z nichž většina tak činí pravidelně. Za měsíc si děti v průměru přijdou na 654 korun, nejčastěji dětem dávají rodiče do 500 korun (56 %), 16 % rodičů svým dětem dává více než 1 000 korun měsíčně. Šťastlivců, kteří se každý měsíc radují z více než 3 000 korun, jsou necelá 4 %.
Zdroj: KB