Přejít k hlavnímu obsahu
ČSOB: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019
Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni za pět let. Mnohem více podniků a živnostníků chce pořizovat nové technologie a investovat do úsporných opatření, digitalizace a inovací pro zákazníky, vyplývá z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.
SME

„Je zřejmé, že firmy a podnikatelé neprocházejí jednoduchým obdobím a rizik spojených s jejich aktivitami je stále celá řada. I nadále platí, že pokud má být Česko dlouhodobě konkurenceschopné, musíme investovat do inovací a snižovat materiálovou, emisní a energetickou náročnost. Mám radost, že právě to dělají malé a střední podniky, které jsou páteří české ekonomiky a mají největší potenciál rozhýbat její růst,” říká Pavel Prokop, výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Index očekávání firem stoupl v porovnání s podzimem o šest bodů na výsledných -0,6 bodu. Nejvíce ke zlepšení přispěl subindex investic, který narostl o 18 bodů na 3,2 bodu, přičemž výše byl naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2019. Investice chce navýšit 42 % firem a podnikatelů a udržet jejich objem 14 procent dotazovaných. Růst optimismu byl patrný i u rozšiřování podnikání. Naopak složka sledující úroveň poptávky po zboží a službách si v porovnání s podzimem pohoršila.

Unikátní konstrukce Indexu očekávání firem umožňuje sledovat a vyhodnocovat různé oblasti působící na podnikatelskou činnost. “Letos jsme vykročili s Indexem očekávání firem do druhé dekády. Před námi je období tolik potřebné transformace české ekonomiky směrem k technologicky vyspělejší, inovativnější a udržitelnější. Rozhodli jsme se proto vztah firem k inovacím a také vnější vlivy působící na podnikání detailněji pozorovat a pravidelně přinášet,” vysvětluje Pavel Prokop.

Inovace aktivně vyhledává nebo často zavádí celá polovina firem. Dalších 29 % z nich zavádí inovace v případě, že je k tomu donutí okolnosti. „Vedle boje o kvalitní zaměstnance vidí firmy největší příležitosti pro svůj byznys v nových technologiích, úsporách, rozšiřování podnikatelského záběru a digitalizaci. Na významu získává i udržitelnost, protože jejím synonymem je budoucí vyšší efektivita. Ve všech těchto oblastech s firmami spolupracujeme a nabízíme expertízu i dostatečné a výhodné možnosti financování,“ uvádí Pavel Prokop.

Průzkum ukázal, že jen dva vnější vlivy firmám v podnikání nyní pomáhají, a to vývoj nových technologií a rozvoj umělé inteligence. Podniky naopak nelibě vnímají vstupní náklady, pracovní trh, legislativní změny, válečné konflikty nebo oslabení koruny k euru. „Hned 22 % firem se cítí být velmi ohroženo aktuálními cenami energií a surovin, 21 % silně pociťuje nedostatek kvalitních zaměstnanců a 17 % je ohroženo vývojem ekonomické situace v zemi. Vypovídající je spokojenost firem se stavem ekonomiky, která je sice nejvyšší od roku 2019, ale vyjadřuje ji jen 42 % respondentů,“ dodává Pavel Prokop.

ČSOB je objemem financování a rozsahem poskytovaných služeb lídrem firemního bankovnictví na českém trhu. Objem úvěrů pro malé a střední firmy loni banka zvýšila
o 3 % na 99,7 miliardy korun. Od roku 2022 drží ČSOB primát první banky, která zavedla otevření účtu firemním klientům výhradně online. Firmám slouží specializované internetové bankovnictví CEB a mobilní bankovnictví CEB Mobile. Součástí je i Virtuální pobočka, která zprostředkovává zabezpečenou komunikaci s bankou. Pro osobní jednání a konzultace je k dispozici moderní síť specializovaných poboček se zkušenými bankéřkami a bankéři.

Unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého od roku 2013 sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě monitorování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání. Index zahrnuje i vnější faktory působící na firmy a jejich vztak k invacím. Základem projektu je reprezentativní průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování českých firem a podnikatelů se konalo v březnu a dubnu 2024.

Datum vytvoření: 15/05/2024

Finweek

Komentáře komentáře
Turbulentní podzim na trzích: Dlouhé úrokové sazby míří prudce vzhůru Hlavním důvodem jsou přetrvávající dozvuky silných pátečních dat z amerického tr... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Rekordní září na úřadech práce I když část lidí z evidence naopak odešla poté, co si našli práci, počet nezaměs... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Maloobchod opět překvapil pozitivně, spotřeba zrychluje Dosavadní čísla tak ukazují na zrychlení dynamiky českého růstu ve třetím kvartá... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš