Banka se inspirovala v Rakousku u mateřské Erste Bank a ve spolupráci s městy a obcemi se chce podílet na výstavbě nájemních bytů, kde bude nižší nájemné, než je tržní. Byty budou určené pro lidi z profesí, které jsou v dané lokalitě nejpotřebnější. Jedni z prvních zákazníků budou zaměstnanci FN Motol.
„Chceme-li podporovat udržitelný rozvoj měst a obcí, musíme zvyšovat dostupnost bydlení. V opačném případě bychom mohli zanedlouho zjistit, že v určitých lokalitách chybí tu zdravotníci, tu učitelé, anebo policisté, a to z důvodu, že pro ně není v těchto místech dostupné bydlení,“ říká Marek Blaha, předseda představenstva nové společnosti Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Tu Česká spořitelna založila a uvedla coby dceřinou společnost do své finanční skupiny na začátku loňského roku. „Vytvořili jsme predikci vývoje, která nám ukázala, že vlastní bydlení bude dále dostupné jen pro horních 20 % populace co se týče příjmů. Jako největší banka v zemi jsme se rozhodli pomoci tento problém řešit,“ popisuje Marek Blaha.
Řešit situaci s malou dostupností bydlení navrhuje společnost DBČS ve dvou rovinách. Předpokládá aktivní zapojení domácího bankovního sektoru (reprezentovaného Českou bankovní asociací), který bude ve spolupráci s Evropskou investiční bankou partnerem vlády při tvorbě komplexního systému dostupného bydlení. Takový systém úspěšně funguje v jiných vyspělých zemích EU (Německu, Holandsku, Rakousku nebo Finsku). Zároveň v rámci ESG strategie České spořitelny má společnost DBČS ambici pomoci s novou výstavbou, která přinese cenově dostupné a nájemně stabilní byty pro profese potřebné k dlouhodobé udržitelnosti našich měst a obcí.
„První projekt již máme v realizaci, další 2-3 plánujeme spustit v první polovině tohoto roku. Jsou určeny pro profese, bez nichž by města nemohla dlouhodobě udržitelně fungovat, tedy např. zdravotní sestry, policisté, pracovníci v sociálních službách,“ říká Marek Blaha. Dostupné bydlení České spořitelny bude vytvářet bytový fond ve spolupráci s municipalitami a privátními subjekty pro potřeby veřejné správy za aktuálně platných legislativních a finančních podmínek. Cílem je postavit vyšší stovky nebo nižší tisíce bytů.
„Je potřeba zdůraznit, že tím, kdo bude o nájemnicích v modelu DBČS rozhodovat, nebude banka. Tato pravomoc bude vyhrazena vždy zřizovatelům, tedy institucím veřejné správy. Provoz a správu objektů bude zajišťovat externí správcovská firma,“ zdůrazňuje Marek Blaha.
Prvním projektem výstavby dostupného bydlení podporovaným společností DBČS je pražský Prosek Park. Ten zahrnuje 254 bytových jednotek o celkové rozloze 12 324 m2. Nové byty v režimu dostupného bydlení v Prosek Parku by měly být k dispozici ve
2. čtvrtletí 2024, budou pronajímány s 20% slevou na nájemném oproti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 % disponibilního příjmu cílové skupiny. To jsou zaměstnanci v podpůrných profesích z veřejného sektoru (např. učitelé, zdravotní sestry, policisté, aj.).