Bank of China otvírá pobočku v Indii

Bank of China bude mít brzy pobočku v Indii. Banka očekává, že získá oprávnění od Reserve Bank of India, což je indická centrální banka. Na nedávném setkání v rámci summitu SCO se na tom dohodli čínský prezident Si Ťin-pching a indický premiér Naréndra Módí.

Bank of China je třetí největší bankou v Číně s tržní kapitalizací ve výši 158,6 miliardy dolarů. Zároveň je jednou ze čtyř největších státních bank v Číně. Byla založena v roce 1912 a v současné době zaměstnává asi 310 tisíc zaměstnanců. Má hlavní sídlo v Pekingu. Banka je pravidelně zařazována agenturou Financial Stability Board (FSB) mezi 30 nadnárodních bankovních institucí, které jsou označovány jako „systemically important financial institution“, tedy instituce, která je příliš velká, než aby padla. To je technický termín a princip určité makroekonomické a politické teorie, která říká, že některé finanční nebo i průmyslové podniky jsou tak velké, že jejich bankrot by ohrozil celé hospodářství. Z tohoto důvodu podléhá zvláštnímu dohledu a přísnějším požadavkům na množství vlastního kapitálu.

Bude druhou bankou, která získá licenci na otevření pobočky v Indii. První čínskou bankou s pobočkou v Indii je Čínská průmyslová a obchodní banka (ICBC), jež provozuje jednu pobočku v Bombaji. Ve stejném městě nejspíš zřídí pobočku i Bank of China, jelikož většina obchodů s Čínou se realizuje právě zde. 

Banka požádala o licenci v červenci 2016. Zpočátku ministerstvo vnitra tento krok podpořilo a uvedlo, že nemá proti návrhu žádné námitky, pokud banka splňuje všechny právní požadavky. Ministr se však později postavil proti rozhodnutí o vyřízení licence na základě otázek, které se týkaly vlastnictví banky.

Zdroj: bankingfrontiers.com

-- Redakce
Datum vytvoření: Čtvrtek, 21. Červen 2018

7 dní s korunou: Další zvyšování úrokových sazeb závisí na zahraničním vývoji

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

7 dní s korunou: ČNB si s dalším zvýšením sazeb počká na březen

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Pravděpodobnost divokého brexitu vzrostla, Apple ukazuje na slabou Čínu

Pravděpodobnost divokého brexitu včera opět o něco vzrostla. Britská dolní sněmovna včera...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance