Bank of China otvírá pobočku v Indii

Bank of China je třetí největší bankou v Číně s tržní kapitalizací ve výši 158,6 miliardy dolarů. Zároveň je jednou ze čtyř největších státních bank v Číně. Byla založena v roce 1912 a v současné době zaměstnává asi 310 tisíc zaměstnanců. Má hlavní sídlo v Pekingu. Banka je pravidelně zařazována agenturou Financial Stability Board (FSB) mezi 30 nadnárodních bankovních institucí, které jsou označovány jako „systemically important financial institution“, tedy instituce, která je příliš velká, než aby padla. To je technický termín a princip určité makroekonomické a politické teorie, která říká, že některé finanční nebo i průmyslové podniky jsou tak velké, že jejich bankrot by ohrozil celé hospodářství. Z tohoto důvodu podléhá zvláštnímu dohledu a přísnějším požadavkům na množství vlastního kapitálu.

Bude druhou bankou, která získá licenci na otevření pobočky v Indii. První čínskou bankou s pobočkou v Indii je Čínská průmyslová a obchodní banka (ICBC), jež provozuje jednu pobočku v Bombaji. Ve stejném městě nejspíš zřídí pobočku i Bank of China, jelikož většina obchodů s Čínou se realizuje právě zde. 

Banka požádala o licenci v červenci 2016. Zpočátku ministerstvo vnitra tento krok podpořilo a uvedlo, že nemá proti návrhu žádné námitky, pokud banka splňuje všechny právní požadavky. Ministr se však později postavil proti rozhodnutí o vyřízení licence na základě otázek, které se týkaly vlastnictví banky.

Zdroj: bankingfrontiers.com

-- Redakce
Datum vytvoření: Čtvrtek, 21. Červen 2018

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB